Home Kategorie Poruszające Pielęgniarkę siłą wyprowadzono ze sklepu. Płakała i prosiła, aby ją zostawiono.

Pielęgniarkę siłą wyprowadzono ze sklepu. Płakała i prosiła, aby ją zostawiono.

Personel medyczny walczy na pierwszej linii frontu z koronawirusem, ale codziennie przekonuje się, że ich poświęcenie nie jest doceniane.

W nocnym głosowaniu politycy PiS pozbawili lekarzy i pielęgniarki możliwości poddawania się cotygodniowym testom na obecność koronawirusa, a pracownicy sklepów i sąsiedzi wytykają personel medyczny palcami.

Od początku pandemii koronawirusa lekarze i pielęgniarki byli nazywani bohaterami. Organizowano dla nich oklaski na balkonach i specjalne koncerty. Jeszcze 7 kwietnia, w Dniu Pracownika Służby Zdrowia, był brawa i wyrazy uznania. Potem jednak wszystko zastąpiła smutna rzeczywistość.

Na drzwiach poznańskiej piekarni pojawiła się kartka „Personel medyczny prosimy o powstrzymanie się od zakupów”. Na Instagramie ukazał się dramatyczny wpis pediatry, relacjonujący sytuację lekarki rezydentki, która za wycieraczką znalazła taką wiadomość:

„Droga sąsiadko. Wszyscy boimy się o swoje zdrowie i nie wychodzimy z domu. Wiemy, że pracujesz w szpitalu. Pomyślałaś o tym, że wracając tutaj ryzykujesz naszym zdrowiem? Pomyśl o przysiędze Hipokratesa. Powinnaś zostawać w mieście.”

W Skarżysku-Kamiennej pielęgniarka została siłą wyrzucona ze sklepu. Inną, która pracuje w hospicjum, nie tylko wyrzucono, ale jeszcze nazwano „łajzą, co zarazę roznosi”. Jak ujawnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Damian Patecki wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, złe emocje są coraz mocniejsze:

– „Wciąż jeszcze szyją nam maseczki, dowożą jedzenie do szpitali i zbierają na fartuchy. Ale pojawia się też agresja. Medycy zaczynają opowiadać o sytuacjach, w których są atakowani i obrażani.”

Na osiedlach i miejscach, gdzie wszyscy się znają, z szykanami stykają się też bliscy osób pracujących w szpitalach. Elektrownia Kozienice wysłała na przymusowe urlopy mężów lekarek i pielęgniarek „za zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem”.

Jak ujawnił w TVN24 Krzysztof Grzegorek, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala z Skarżysku-Kamiennej, ostatnio wyproszono ze sklepu męża jednej z pielęgniarek, bo klienci, którzy go rozpoznali, podejrzewali go o „roznoszenie zarazy”. Inną pielęgniarkę siłą wyprowadzono ze sklepu:

– „Robił zakupy w znanej sieci. I nagle wybiega kierowniczka sklepu i przy wszystkich każe mu natychmiast wyjść, bo ona wie, że jest mężem pielęgniarki. Inną pielęgniarkę, mimo że weszła do sklepu w maseczce, jak jeszcze nie było nakazu, siłą wyprowadzono na zewnątrz. Płakała i mówiła, że jest po badaniu, że jest zdrowa. Przecież my cały personel zbadaliśmy! Albo inny przykład. Pielęgniarka mieszka w bloku. Zna sąsiadów od 20 lat. I teraz oni za jej plecami wydzwaniają z żądaniami, żeby dezynfekować klatkę schodową, jak ona wraca do domu.”

Zdarza się również grożenie sądem. Mieszkająca w Łomży pracownica szpitala dostała „przeciek”, że jak epidemia nieco się wyciszy, to cały personel stanie przed sądem za stwarzanie zagrożenia.

– „Jestem z Łomży. Dostałam wiadomość od znajomej na Messengerze, że jak to się skończy, to dyrektora i nas oddadzą do prokuratury za pracę w szpitalu jednoimiennym. Bo stanowimy zagrożenie dla mieszkańców.”

Inna pracownica szpitala od własnej teściowej usłyszała:

– „Do ciebie to ja prędko nie pojadę, bo ty to zarazę roznosisz.”

Jak tłumaczy Zofia Małas z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, takie sytuacje to zasługa stresu i strachu o własne zdrowie i życie.

– „Ale strach nikogo nie usprawiedliwia, żeby tak się zachowywać, bo robi się błędne koło. Tym szykanowanym dziewczynom jest ogromnie przykro. Wykonują bardzo ciężką pracę, a część ludzi chciałaby chyba, żeby zamknęły się w szpitalach i nie wychodziły.”

Jak dodaje psycholog Elżbieta Ciuksza, często wystarczy, by jedna osoba stanęła w obronie szykanowanego człowieka i sytuacja może zupełnie się zmienić. Dlatego tak ważne jest, by nie pozostać biernym.

– „Byłoby pięknie, gdybyśmy reagowali. Jeśli choć jedna osoba się przeciwstawi, to ofiara hejtu wie, że nie jest sama. Jeśli to sytuacja w sklepie, wystarczy powiedzieć sprzedawcy: ta osoba ma prawo tu być, nie ma pan czy pani racji.”

View this post on Instagram

Mam taką koleżankę, co kiedyś przy kawie z fusami (bo mówię jej, że na pewno “kawa czarna” w menu oznacza kawę z ekspresu, NA PEWNO, ZOBACZYSZ) opowiadałyśmy sobie o pediatrii, ona o życiu rezydenta w ośrodku wyższej referencji w dużym mieście, ja o życiu rezydenta na prowincji, na pierwszej linii wszelkiego strzału. ▫️ O chorobach, których nawzajem nie widzimy ze względu na specyfikę naszych oddziałów, o psychologicznym wsparciu dzieci z chorobami przewlekłymi, o USG płuc. To był super wieczór ☕☕. ▫️▫️ Ona w okresie pandemii pracuje i dyżuruje nadal w swoim szpitalu, w mieście sąsiednim do miasta zamieszkania. ▫️ ▫️ Dostałam dziś od niej wiadomość. Tym razem nie o tym, że jak się skończy pandemia to będzie się można wreszcie uczyć USG albo co zjemy jak się znów spotkamy. Tylko że znalazła za wycieraczką samochodu laurkę od któregoś z wdzięcznych sąsiadów, który widocznie zapomniał o biciu brawa z balkonu i chciał to naprawić: ▫️▫️ 💌“Droga sąsiadko. Wszyscy boimy się o swoje zdrowie i nie wychodzimy z domu. Wiemy, że pracujesz w szpitalu. Pomyślałaś o tym, że wracając tutaj ryzykujesz naszym zdrowiem? Pomyśl o przysiędze Hipokratesa. Powinnaś zostawać w mieście X.”💌 ▫️▫️ Na grupie na FB w jej stronach trwa dyskusja, że dla pielęgniarek pracujących w innych miastach powinny być zamknięte granice. Jakie granice? ▫️▫️ Wczoraj brawa, dziś to. A jutro? ▫️▫️ #prosimysięwstrzymaćodzakupówwpiekarni #wiemyżepracujeszwszpitalu #przysięgaHipokratesazawszedobra #brawobohaterom #bardzodużooklasków #łaskasąsiedzkanapstrymkoniujeździ #pandemianasczegośnauczy #będziemylepszymiludźmi

A post shared by Róża Hajkuś (@roza_lekarzdladzieci) on

Terapia antynikotynowa
Terapia antynikotynowa
39,99 zł
100,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Terapia antynikotynowa za pomocą biorezonansu od 39,99 zł w Medivital

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
41
Zły
Zły
63

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz