Home Kategorie Życie Listonosze dostaną dodatkową premię za wybory korespondencyjne?
1.57K

Listonosze dostaną dodatkową premię za wybory korespondencyjne?

Jak poinformowali dziennikarze RMF FM, rząd ma nową propozycję dla listonoszy, którzy wezmą udział w przeprowadzeniu głosowania korespondencyjnego.

Poczta Polska ma zorganizować dostarczanie tzw. pakietów do głosowania z komisji wyborczych do obywateli, a potem ich odbiór. Czy listonosze dostaną premię za wybory korespondencyjne?

W Polsce jest około 30 mln osób, które mogą głosować w nadchodzących wyborach prezydenckich. Kiedy PiS wystąpił z propozycją przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego, listonosze byli przeciwni takiemu rozwiązaniu.

To na ich barkach spocznie bowiem dostarczenie i odbiór kart do głosowania. W ciągu pięciu dni będą musieli dostarczyć pakiety wyborcze pod 14 mln adresów.

Tymczasem Poczta Polska zmaga się z wieloma brakami, również w kwestii personelu. W PP pracuje ok. 30 tys. listonoszy i kurierów, ale przez epidemię, wielu z nich przebywa na urlopie lub zwolnieniach.

Jak informowała Rzeczpospolita, Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Poczty Polskiej, postawił kilka warunków. Według niego, jedną z najistotniejszych spraw byłoby to, ile czasu listonosze będą mieli na dostarczenie pakietów.

– „Jesteśmy częścią strategicznej infrastruktury państwa, której zadaniem jest zapewnienie obsługi obywateli oraz władz państwowych nawet w najtrudniejszych warunkach. Jako wyznaczony operator pocztowy jesteśmy zobowiązani do realizacji zadań, jakie wynikają z ustaw” – mówiła rzecznik PP, Justyna Siwek.

Jak dotąd instytucja zajmowała się obsługą korespondencyjną wyłącznie wśród niepełnosprawnych wyborców.

Nowy pomysł rządu zakłada, że listonosze zostaną nagrodzeni za pracę podczas wyborów korespondencyjnych.

Jak podaje RMF FM, źródła w Ministerstwie Aktywów Państwowych informują, że każdy listonosz ma otrzymać za to jedno dodatkowe miesięczne wynagrodzenie.

Obecnie mediana wynagrodzeń listonoszy to 2750 zł brutto. I premię takiej wysokości miałby otrzymać listonosz, biorący udział w obsłudze głosowania korespondencyjnego. Technicznie miałoby to wyglądać w ten sposób, że premia będzie przysługiwała za każdy rozniesiony pakiet wyborczy.

Oznacza to, że dla zachęcenia listonoszy do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, rząd musiałby wydać ok. 80 mln złotych.

Pieniędzy za dodatkową pracę listonoszy w okresie wyborczym domagali się związkowcy, a według nieoficjalnych informacji, rząd ma zgodzić się na takie rozwiązanie. Premier polecił już Poczcie Polskiej, aby przygotowała się do wyborów korespondencyjnych.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem PP, za pracę w czasie epidemii pocztowcy mają również otrzymać dodatkowe 700 zł.

Romantyczne spa dla dwojga
Romantyczne spa dla dwojga
179,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Romantyczne pakiety spa dla dwojga od 179 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz