Home Kategorie News Dzieci wrócą do szkół, ale w kilku etapach. Najpierw tylko niektóre roczniki.
19.52K

Dzieci wrócą do szkół, ale w kilku etapach. Najpierw tylko niektóre roczniki.

Kiedy otworzą szkoły? To pytanie spędza sen z powiek nauczycielom, uczniom i rodzicom. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wkrótce zostanie ogłoszona w tej sprawie decyzja.

Gdy w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa, rząd jako pierwsze zamknął placówki edukacyjne. Doszło do tego w pierwszej połowie marca. Na kolejnych konferencjach rząd wydłużał w czasie powrót dzieci do normalnej nauki. Jednak sytuacja epidemiologiczna nadal się nie ustabilizowała. Stąd też premier niedawno ogłosił, że szkoły (w tym uczelnie wyższe, przedszkola i żłobki) będą zamknięte do 26 kwietnia.

To oznacza, że uczniowie powinni wrócić do szkół (o ile oczywiście nic się nie zmieni) w poniedziałek 27 kwietnia. Czy tak się jednak stanie?

Na wtorkowej konferencji, Mateusz Morawiecki i Jadwiga Emilewicz odpowiadali na pytania związane z odmrażaniem gospodarki i powrotem do normalnego życia. Padło też pytanie o to, czy rząd planuje powrót zasiłków opiekuńczych dla dzieci, które skończyły 8 lat.

Morawiecki wyjaśnił, że w przypadku zasiłków rząd stosuje zasadę kodeksową, ale już pracuje nad sposobem wsparcia dla tych rodziców, którzy nie mogą zostawić dzieci samych w domu.

– „Dlatego zasygnalizowaliśmy wypracowanie mechanizmu możliwości pozostawiania dzieci małych i do lat 10-12 w szkołach lub przedszkolach pod opieką. Do tego mechanizmu dojdzie w 2 lub 3 etapie uwalniania gospodarki.”

Szczegóły nowego programu mają zostać przedstawione „w stosownym czasie”. Premier zapewnia, że nastąpi to jeszcze przed końcem tygodnia.

O najmłodszych dzieciach wypowiedział się minister edukacji Dariusz Piontkowski. W programie TVP1 „Kwadrans polityczny”, szef MEN powiedział:

– „Wydaje się, że pierwszym wariantem, który będziemy realizować jest wariant, o którym mówił minister Szumowski z premierem, aby w pierwszej kolejności doprowadzić do tego, aby przynajmniej część dzieci w wieku przedszkolnym wróciła pod opiekę nauczycieli. To jest związane m.in. z uruchomieniem gospodarki, bo w przypadku tych najmłodszych dzieci jest największy problem z pozostawieniem ich w domu.”

Dodał także, że do końca tego tygodnia ogłoszone zostanie decyzja odnośnie powrotu dzieci do szkół.

– „Czy uda się, żeby uczniowie wrócili do szkół przed zakończeniem zajęć dydaktycznych? Możliwe. Ale to oczywiście zależy od tego, co będzie dalej działo się z epidemią.”

Co z egzaminami? Minister Edukacji ostatnio powiedział, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Na razie rząd zawiesił tegoroczne matury, a nowa data ma być ogłoszona na trzy tygodnie przed planowanym terminem.

Kurs online: Trener-szkoleniowiec z MEN
Kurs online: Trener-szkoleniowiec z MEN
59,00 zł
249,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Trener-szkoleniowiec z zaświadczeniem MEN za 59 zł zamiast 249 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
117
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
29
Zły
Zły
96

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz