Home Kategorie News Ważny apel prezydenta Andrzeja Dudy do Polaków. „Sytuacja może stać się niebezpieczna”.
36.01K

Ważny apel prezydenta Andrzeja Dudy do Polaków. „Sytuacja może stać się niebezpieczna”.

Ważny apel prezydenta Andrzeja Dudy do Polaków. „Sytuacja może stać się niebezpieczna”.

Apel Andrzeja Dudy do Polaków: „sytuacja może stać się niebezpieczna”. Wcale nie chodzi o wybory i pandemię koronawirusa, ale o nieumiejętne gospodarowanie wodą, które może skończyć się tragicznie.

Prognozy niestety nie są optymistyczne. Polskę czeka ciężki bój z suszą. W związku z tym IMGW wprowadza nowy typ ostrzeżenia od 1 maja. Będzie to ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną.

Brak zimy, śniegu i opadów deszczu sprawiły, że poziom wód drastycznie się obniżył. Pali się Biebrzański Park Narodowy, gdzie spłonęło już około 3000 ha. Uciekają stamtąd zwierzęta.

Jeśli w najbliższym czasie nie pojawią się obfite opady deszczu, sytuacja w kraju może być niebezpieczna. Już teraz pojawiają się prognozy problemu z dostępem do wody pitnej.

Jak przekazał prezydent, obecnie poziom wilgotności ściółki leśnej wynosi 20%, a gdy spadnie poniżej 10%, konieczne będzie wprowadzenie zakazu wstępu do lasów.

Andrzej Duda odbył zdalne spotkanie z ministrami: rolnictwa, klimatu, środowiska i gospodarki morskiej. Tematem rozmów była panująca w Polsce susza.

Później prezydent zwrócił się z prośbą o racjonalne gospodarowanie wodą. Zaapelował do wszystkich Polaków:

– „Jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, sytuacja może stać się niebezpieczna. Prosimy o racjonalną gospodarkę, o to by racjonalnie gospodarować wodą, o to, by również i racjonalnie gospodarować tą wodą, którą chociażby podlewamy ogródki.”

Prezydent dodał też, że jeśli w związku z kryzysem konieczne okaże się ograniczenie wydatków, być może niezbędne będzie ograniczenie niektórych programów inwestycyjnych.

Sytuacja w najbliższym czasie będzie zależeć od opadów w maju.

Podczas konferencji prasowej, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że około 10%. rolników nadal nie otrzymało przyznanych odszkodowań za straty, poniesione wskutek suszy w zeszłym roku.

– „Chcę bardzo zdecydowanie zaapelować do pana premiera i do Rady Ministrów, aby te pieniądze się po prostu znalazły, dlatego że załatwienie spraw zeszłorocznych wobec rozpoczynającego się teraz de facto nowego sezonu rolnego jest sprawą absolutnie podstawową.”

I podkreślił, jak istotna jest pomoc polskim rolnikom:

– „To rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To ma zawsze znaczenie, ale teraz, w czasie epidemii koronawirusa, szczególnie. A woda jest potrzebna m.in. do tego, by wytwarzać żywność.”

Podczas wystąpienia, Andrzej Duda zaapelował także do rodaków o sadzenie drzew, które pomagają w zatrzymaniu wody i poprosił, aby wychodząc do lasu zabierać papierowe torby i zbierać w nie śmieci.

Mikrodermabrazja z fototerapią
Mikrodermabrazja z fototerapią
69,99 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Mikrodermabrazja diamentowa z fototerapią LED za 69,99 zł i więcej w Instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
8
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
16
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz