Home Kategorie News Przedłużono decyzję o zamknięciu szkół. Są jednak konkretne terminy matur i egzaminu ósmoklasisty.
3.46K

Przedłużono decyzję o zamknięciu szkół. Są jednak konkretne terminy matur i egzaminu ósmoklasisty.

Przedłużono decyzję o zamknięciu szkół. Są jednak konkretne terminy matur i egzaminu ósmoklasisty.

Kiedy matura 2020 i egzamin ósmoklasisty? Podczas dzisiejszej konferencji Minister Edukacji podał konkretne terminy.

11 marca Mateusz Morawiecki poinformował, że lekcje w szkołach zostają odwołane z powodu epidemii koronawirusa. Zamknięcie placówek edukacyjnych miało początkowo potrwać 2 tygodnie. Sytuacja w kraju okazała się jednak nieprzewidywalna i zamknięcie placówek potrwało dłużej.

W pierwotnym zamyśle zajęcia edukacyjne w budynkach oświaty miały zostać zawieszone na okres 2 tygodni. Później decyzja ta została podtrzymana do Wielkanocy. Ostatnie rozporządzenia zaprezentowano 9 kwietnia. Zgodnie z jego treścią lekcje zostały odwołane do 26 kwietnia.

Na tej samej konferencji poinformowano, że wszelkie egzaminy zostaną ogłoszone 3 tygodnie przed terminem. Wszystko w zależności od sytuacji w kraju oraz możliwości przeprowadzenia ich zgodnie z prawem.

Jednak dzisiaj, tj. 24 kwietnia minister edukacji, Dariusz Piontkowski ogłosił, że obecne warunki w Polsce nie pozwalają jeszcze odwiesić działalności szkół. W związku z tym, jak zapowiedział szef MEN:

– „Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności szkół. Ograniczenie przesuwamy do 24 maja.”

Wcześniej Minister Edukacji podziękował nauczycielom:

– „Dziś mamy dzień, w którym maturzyści kończą swoje nauczanie w szkołach. Dziękuję nauczycielom, którzy włożyli trud w przygotowaniu uczniów do egzaminu.”

W trakcie Q&A z użytkownikami Facebooka premier wspomniał, że najpewniej wszelkie egzaminy odbędą się na przełomie czerwca i lipca:

– „Matury, egzaminy zawodowe i egzaminy ośmioklasistów na pewno odbędą się. Prawdopodobnie się odbędą pod koniec czerwca lub na początku lipca. O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, a najpóźniej na trzy tygodnie przed egzaminami.”

Okazuje się jednak, że zdecydowano inaczej i egzaminy odbędą się wcześniej.

Jak zapowiedział Piontkowski:

– „Matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i będą trwać do 29 czerwca.”

Piontkowski zaznaczył jednak, że w tym roku zrezygnowano z matur ustnych, aby zminimalizować ewentualne ryzyko zakażenia. Dodatkowo MEN przewiduje możliwość podania wyników maturalnych do 11 sierpnia oraz przeprowadzenie dodatkowego egzaminu na początku lipca.

– „W tej sytuacji egzaminy poprawkowe odbyłyby się na początku września.”

Minister Piontkowski poinformował również, że od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe i potrwają do 7 lipca br., zaś egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych odbędą się w terminie od 17 do 28 sierpnia.

Jeśli chodzi o egzaminy dla ósmoklasistów, to resort przewiduje przeprowadzenie ich w terminie od 16 do 18 czerwca.

Depilacja laserem diodowym
Depilacja laserem diodowym
299,99 zł
89 dni
do końca oferty!
Depilacja laserem diodowym od 299,99 zł w salonie Dermatis w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz