Home Kategorie Porady Chcesz pomóc w walce z suszą? Nie koś trawnika!

Chcesz pomóc w walce z suszą? Nie koś trawnika!

Chcesz pomóc w walce z suszą? Nie koś trawnika!

Istnieją miejsca, gdzie koszenie trawy jest niezbędne. Korty tenisowe, boiska piłkarskie czy pasy zieleni wzdłuż dróg.

Równo przycięta trawa w ogródku czy osiedlowych alejkach wychodzi jednak z mody i jest zastępowana przez kwieciste łąki. Dlaczego lepiej zostawić swój trawnik w spokoju i ograniczyć koszenie do minimum? Jest wiele powodów.

Brak deszczu = wymieranie

Trawa utrzymuje wilgotność i zapobiega erozji gleby, a co za tym idzie nie pozwala na jej przesuszania. Krótko ścięta trawa nie jest w stanie ani skutecznie pochłaniać wilgoci z powietrza, ani utrzymać jej w ziemi. Dlatego też trzeba ją podlewać. Zmiany klimatyczne za jakiś czas pozbawia nas wody, w związku z tym warto odstawić kosiarkę i nie marnować bezsensownie życiodajnej cieczy.

To może Cię zainteresować:  Podpaliła wysypaną na folię kawę. Gdy przekonasz się dlaczego, też będziesz tak robić!

W betonowym gąszczu można się ugotować

Im dłuższa trawa, tym bardziej obniża się temperatura powietrza, a to bezpośrednio wpływa na komfort życia, szczególnie w upalne dni. Dla porównania asfalt nagrzewa się o 20 stopni bardziej niż goła ziemia, a goła ziemie o ponad 20 stopni więcej niż trawnik.

Trawnik, a walka ze smogiem

Martwi cię zanieczyszczenie powietrza? Nic dziwnego, co roku na choroby układu oddechowego wywołane marną jakością powietrza umiera niemal 45 tys. Polaków. Trawnik, który rzadko spotyka się z ostrzem kosiarki to ważny sprzymierzeniec drzew w produkcji życiodajnego powietrza i walce ze szkodliwym dwutlenkiem węgla. Wiedziałeś, że trawa w Central Parku w Nowym Jorku usuwa z atmosfery 6 ton CO2 rocznie? … Sam, więc widzisz, że bez niepozornych zieleńców i uroczych skwerków nie mamy szans na przetrwanie!

Nienawidzisz komarów? Ptaki się tym zajmą

Wysoka trawa to dom dla wielu żywych stworzeń. Znajdują w niej schronienie jaszczurki, gryzonie czy jeże. Oprócz wyżej wymienionych korzyści, rezygnując z koszenia możemy nakręcić łańcuch pokarmowy i reakcje przyrodnicze, do których niszczenia przyczyniamy się od wielu wieków. Im wyższa trawa, tym więcej w niej owadów, czyli pokarmu dla ptaków. Im więcej ptaków, tym mniej niepożądanych gości, jak komary czy kleszcze.

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
17,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Ozonowe odgrzybianie klimatyzacji z kontrolą sprawności układu za 17,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz