Home Kategorie News Śledztwo w sprawie wyborów prezydenckich. Decyzja zapadła w ciągu 3 godzin.
3.76K

Śledztwo w sprawie wyborów prezydenckich. Decyzja zapadła w ciągu 3 godzin.

Wybory prezydenckie 2020 – wszczęto śledztwo w sprawie ich organizacji. Zawiadomienie złożyła osoba prywatna. Jednak jak informuje PAP, po zaledwie 3 godzinach, dochodzenie umorzono.

Wybory korespondencyjne, które mają odbyć się 10 maja budzą spore kontrowersje. Według opinii większości ludzi zagrażają one zdrowiu i życiu Polaków.

Media publikowały kilka dni temu informację o tym, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w trakcie epidemii koronawirusa. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła osoba prywatna.

Jak podaje Onet, który dotarł do dokumentów:

– „Ta osoba powołuje się na art. 165 par. 1 Kodeksu karnego, który głosi, że „kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.”

Po godz. 17 Polska Agencja Prasowa powołała się na informacje z Prokuratury Okręgowej w Warszawie i poinformowała, że wspomniane śledztwo umorzono:

– „Śledztwo, które dotyczyło sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób w związku z organizacją najbliższych, przewidzianych na 10 maja, wyborów prezydenckich jest umorzone.”

Jak podaje TVN24, śledztwo prowadziła Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów:

– „Prokurator otrzymała zawiadomienie od osoby prywatnej. Zgodnie z prawem przeprowadziła postępowanie sprawdzające, zgromadziła informacje o działaniu wirusa, ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą organizacja wyborów i podjęła decyzję.”

Ewa Wrzosek należy do stowarzyszenia prokuratorów „Lex super omnia”, które jest krytyczne wobec obecnej władzy. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że jest zaskoczona tak szybkim umorzeniem sprawy. Nie zdążyła nawet przesłać dokumentów do prokuratury okręgowej.

To może Cię zainteresować:  Tragedia w Gdyni. 27-letni kierowca uderzył w słup. Zginęło trzech młodych mężczyzn.

– „To było chyba najszybsze śledztwo świata, bo trwało łącznie jakieś trzy godziny. Przez ponad 25 lat pracy nie spotkałam się z czymś takim. Nie wiem, przez kogo zostało to śledztwo umorzone i w jakim trybie. Bardzo chciałabym poznać uzasadnienie tej decyzji i dowiedzieć się, jaka była podstawa prawna tego działania.”

Gazeta Wyborcza zwróciła uwagę, że kara za wybory mogła być surowa:

– „Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia grozi osiem lat, a gdy skutkiem jest śmierć – do 12 lat.”

Śledczy w rozmowie ze wspomnianym serwisem zaznaczył, że dochodzenie mogło objąć wiele osób, w tym osoby publiczne pokroju polityków. Jego zdaniem decyzja o umorzeniu jest kuriozalna:

– „Śledztwa nie można umorzyć bez przeprowadzenia jakichkolwiek nowych czynności procesowych na materiałach zgromadzonych przez innego prokuratora. Nie mówiąc już o tym, że najpierw sprawę trzeba by oficjalnie odebrać prowadzącemu ją prokuratorowi i przekazać innemu.”

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz