Home Kategorie Niesamowite Niesamowite zjawisko w Acapulco. Ocean zaświecił się w nocy na niebiesko.

Niesamowite zjawisko w Acapulco. Ocean zaświecił się w nocy na niebiesko.

Świecący plankton w Acapulco. Na plaży pojawiły się bioluminescencyjne organizmy. Takiego czegoś w Meksyku nie było od 60 lat.

Od ponad miesiąca prawie połowa ludzkości decyzją rządów swoich krajów siedzi w domach. Tyle czasu wystarczyło, aby weneckie kanały stały się na tyle czyste, że pojawiły się w nich meduzy. Woda w Gangesie podobno nadaje się już do picia, a na ulicach Zakopanego pojawiły się łosie.

Niestety nie wszędzie natura się odradza. W Polsce płonie Biebrzański Park Narodowy. Pożar pochłonął życia wielu zwierząt i jeszcze nie został opanowany.

Tymczasem w Acapulco po raz pierwszy od 60 lat na plaży pojawił się bioluminescencyjny plankton. Zjawisko to można było zaobserwować gołym okiem, bo ocean rozświetlił się na niebiesko. Garstka ludzi znajdujących się na plaży uwieczniła niesamowity widok na zdjęciach.

Media społecznościowe szybko podbiła hipoteza, że pojawienie się w oceanie plankton, który nie odwiedzał Meksyku przez minione 60 lat, świadczy o tym, że pod nieobecność ludzi natura trochę odzyskuje rezon.

Zaprzeczył jej biolog morski Enrique Ayala Duval, który wyjaśnił, w jaki sposób doszło do rozświetlenia oceanu:

– „Bioluminescencja to światło powstałe w wyniku reakcji biochemicznej, w której biorą udział lucyferyna (białko), tlen cząsteczkowy, ATP (adenozynotrifosforan) i enzymem lucyferaza. Lucyferyna zostaje utleniona z udziałem lucyferazy, który przyśpiesza reakcję, a ATP zapewnia energię niezbędną do przeprowadzenia reakcji.”

Bioluminescencyjny plankton regularnie pojawia się w rejonie meksykańskiej Isla Holbox, można go zaobserwować także w Parku Narodowym Chacahua.

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
17,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Ozonowe odgrzybianie klimatyzacji z kontrolą sprawności układu za 17,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz