Home Kategorie Zdrowie Czy można na chwilę ściągnąć maskę, aby zjeść coś lub się napić na ulicy? GIS odpowiada.

Czy można na chwilę ściągnąć maskę, aby zjeść coś lub się napić na ulicy? GIS odpowiada.

Czy można na chwilę ściągnąć maskę, aby zjeść coś lub się napić na ulicy? GIS odpowiada.

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że częściej sięgamy po lody czy zimne napoje. W związku z tym pojawia się pytanie, czy można na chwilę zdjąć maseczkę?

W Polsce cały czas obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Maseczki mają chronić nas oraz inne osoby przed zakażeniem. Jednakże zbliżające się upalne dni powodują, że narasta w nas ochota na zjedzenie zimnych lodów. Co wtedy?

Główny Inspektor Sanitarny na swojej stronie internetowej opublikował Q&A dotyczące żywności i koronawirusa. Jedno z pytań dotyczy spożywania zakupionego jedzenia „na ulicy”. Sanepid odpowiedział:

– „Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek.”

Oznacza to, ze nie wolno zdejmować maseczki, a ze spożyciem czegokolwiek najlepiej poczekać do powrotu do domu. Jak mówią eksperci:

To może Cię zainteresować:  Jak szybko zrobić maseczkę ochronną z papierowego ręcznika? Poradnik krok po kroku.

– „Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej „na wynos”, ale mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu.”

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia apelował o rozwagę. W trakcie podróży do pracy zauważył, że wiele osób nie nosi maseczek, lub zsuwa je na brodę. Łukasz Szumowski poprosił, aby nie bagatelizować zagrożenia.

– „Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu. Cieszymy się i chcemy, żeby w tym kierunku to przebiegało. Nośmy maski, by chronić innych.”

Czy koronawirus przenosi się na żywności? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zgodnie twierdzą, że nie ma dowodów na to, iż SARS-CoV-2 przenosi się przez żywność.

Twoja reakcja?

Super
Super
10
Ha ha
Ha ha
24
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
15

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz