Home Kategorie News Rząd chce wprowadzić kolejne niekorzystne zmiany dla pracowników. Mowa o urlopach.
37.06K

Rząd chce wprowadzić kolejne niekorzystne zmiany dla pracowników. Mowa o urlopach.

Rząd chce wprowadzić kolejne niekorzystne zmiany dla pracowników. Mowa o urlopach.

Sejm prowadzi prace nad tarczą antykryzysową 3.0. Wiadomo, że będzie dotyczyć nowych rozwiązań dla firm i zmian w kodeksie pracy.

W ciągu ostatnich dni rząd musiał wycofać się z najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań, które budziły sprzeciw ludzi. Należały do nich m.in. możliwość zwolnienia pracownika, który posiada „inne źródła utrzymania” oraz osób, które są już w wieku emerytalnym.

To nie oznacza jednak, że rząd całkowicie zaprzestał tworzenia projektów w tym obszarze. Co więcej, już w tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów ma rozpocząć prace nad tarczą antykryzysową 4.0.

W projekcie nie będzie miejsca na zapis umożliwiający łatwe cięcie pensji o 10% bez pytania pracowników o zgodę oraz możliwość zwalniania ludzi mailem i wysyłania na obowiązkowy urlop bieżący. Niemniej, rząd nie zrezygnował ze wszystkich zmian. W najnowszym projekcie ma się znaleźć m.in. ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań do 10-krotności minimalnego wynagrodzenia. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej:

– „Wprowadzono też zmiany w Funduszu Socjalnym. Dziś pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych fundusz taki jest tworzony bez względu na liczbę pracowników. (…) W nowej ustawie pozwolono szefowi firmy zrezygnować na czas epidemii z tworzenia funduszu. Wystarczy że firmie spadną obroty.”

Wprowadzone zmiany umożliwiają wysłanie pracownika, bez jego zgody, na 30 dni zaległego urlopu. Uzasadnienie rządu jest szokujące.

To może Cię zainteresować:  „Fabienne” uderzy w duże polskie miasto. Schrońcie się!

– „Zakłada się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pracownicy wykazywać będą zmniejszone zainteresowanie wykorzystywaniem prawa do urlopu wypoczynkowego. (…) Skutkiem tego może być kumulacja urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym. W związku z tym nie ma uzasadnienia do utrzymywania rozwiązania, w którym możliwość odbierania takich urlopów stanie się możliwa dopiero po 30 września bieżącego roku bądź w następnych lat kalendarzowych.”

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
5
Zły
Zły
37

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz