Home Kategorie Ludzie Nie żyje legendarny Polak. Przed śmiercią wykryto u niego koronawirusa.

Nie żyje legendarny Polak. Przed śmiercią wykryto u niego koronawirusa.

Zmarł pułkownik Stachiewicz. Weteran II wojny światowej i pilot legendarnego Dywizjonu 301. Miał 102 lata. Przed śmiercią wykryto u niego koronawirusa.

Stachiewicz urodził się w 1917 roku w Warszawie. Do wojska wstąpił w 1937 roku. Równolegle studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej.

We wrześniu 1939 brał udział w wojnie obronnej. Następnie przez Rumunię i Francję przeprawił się do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł szkolenie z pilotażu. W 1942 roku dołączył do 301. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. Uczestniczył w 33 lotach bojowych w ramach nalotów na Niemcy i Włochy.

Po wojnie Mieczysław Stachiewicz zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii na stałe. Skończył studia i pracował jako architekt. Angażował się też w działalność organizacji polonijnych. Od 1981 roku był członkiem, a od 1984 roku prezesem Instytutu Piłsudskiego. W ostatnich latach przed śmiercią pełnił również funkcję honorowego prezesa.

To może Cię zainteresować:  Najnowsze zdjęcia Oliwii Bieniuk są powalające. Jest coraz bardziej podobna do mamy.

Pułkownik Stachiewicz wielokrotnie otrzymywał polskie i brytyjskie oznaczenia wojskowe i cywilne. Między innymi: Order Orła Białego, Krzyże Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyż Walecznych.

Stachiewicz wydał dwa tomy pamiętników: „Wspomnienia wojenne” oraz „Moje pierwsze dziewięćdziesiąt lat: wspomnienia”.

Przykrą wiadomość o śmierci płk. Mieczysława Stachiewicza przekazał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Legendarny pilot zmarł w wieku 102 lat.

To może Cię zainteresować:  Kiedy policjant go bił, bezdomny zachował spokój. Lecz chłopak z tyłu sprawił że się popłakał!

Ponadto dwa tygodnie temu Instytut Piłsudskiego poinformował, że honorowy prezes zaraził się koronawirusem. Do zakażenia doszło w szpitalu, do którego Stachiewicz trafił jednak z innego powodu.

Nie wiadomo, czy to COVID-19 był bezpośrednią przyczyną śmierci bohaterskiego Polaka.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
13
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz