Home Kategorie News Prezydent Gdańska nie otworzy przedszkoli i żłobków 6 maja.
1.09K

Prezydent Gdańska nie otworzy przedszkoli i żłobków 6 maja.

Aleksandra Dulkiewicz oznajmiła, że nie będzie narażać zdrowia i życia ponad 22 tysięcy dzieci.

W trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawicki poinformował, o wdrożeniu drugiego etapu odmrażania gospodarki. Zgodnie z harmonogramem, od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzja ostateczna należy jednak do organów prowadzących te placówki i lokalnych samorządów.

Prezydent Gdańska spotkała się z dziennikarzami i poinformowała, że miasto nie jest jeszcze gotowe na otwarcie placówek edukacyjno-wychowawczych.

– „Te żłobki i przedszkola, które podlegają miastu Gdańsk, na pewno nie zostaną otwarte 6 maja. I to nie z mojej, prezydenta Kowalczuka czy moich współpracowników złośliwości, tylko dlatego, że troszczę się o zdrowie, życie i bezpieczeństwo najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Gdańska, ich rodziców, pracowników i pracowniczek tychże placówek.”

Dulkiewicz podkreśliła, że decyzja rządu odnośnie otwarcia żłobków i przedszkoli była zaskoczeniem dla samorządów. Według niej wprowadzenie zmian bez konsultacji z władzami miast wywołuje ogromny chaos.

– „Polecenie rządu jest trudne do wykonania. Nie jesteśmy w stanie w dwa dni zabezpieczyć rękawiczek, maseczek, środków dezynfekcyjnych. Dlatego nie otworzymy przedszkoli i żłobków miejskich 6 maja.”

Dodatkowo zwróciła uwagę na to, że komunikacja w mieście będzie utrudniona, szczególnie, że od 6 maja do pracy będą musieli dojeżdżać też pracownicy galerii handlowych. Nadal obowiązują bowiem wytyczne odnośnie połowy miejsc w środkach transportu publicznego.

To może Cię zainteresować:  Popularna sieciówka zamyka 40 sklepów. To koniec pewnej epoki.

– „Mimo naszych postulatów rząd nie zmienił reżimu sanitarnego w pojazdach komunikacji miejskiej. Wciąż obowiązuje ograniczenie liczby pasażerów do połowy miejsc siedzących w pojazdach. Z tego powodu w godzinach szczytu na trasy wyjeżdżają wszystkie tramwaje, jakie mamy w Gdańsku. Nie wiem, jak to będzie wyglądało, gdy do pracy wrócą pracownicy galerii handlowych.”

W środę Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wysłała list do Premiera z prośbą o sprecyzowanie podstawowych zasad organizacyjnych. W nim też napisała:

– „Stanowczo nie zgadzam się na narażanie ponad 22 tys. dzieci, ich rodziców oraz pracownic i pracowników instytucji oświatowych. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, potrzebujemy precyzyjnych wytycznych od rządu. Jak pracownicy mają dojechać do placówek przy ograniczonej liczbie miejsc w autobusach i tramwajach? Jak zabezpieczone mają być pomieszczenia, w których będą przebywać dzieci? Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz