Home Kategorie Zdrowie Covidowe palce – lekarze zgłaszają nowe objawy koronawirusa. Jak wyglądają?

Covidowe palce – lekarze zgłaszają nowe objawy koronawirusa. Jak wyglądają?

Dermatolodzy zgłaszają nowe objawy koronawirusa. Covidowe palce – co to jest? Na co zwracać uwagę?

Koronawirus zaraził już miliony osób na całym świecie. Wśród nich są też ofiary śmiertelne. Na całym świeci trwają badania nad szczepionką oraz lekiem na SARS-CoV-2. Dodatkowo wykrywane są też nowe objawy, które daje zakażenie. Tym razem nowe odkrycie zgłaszają dermatolodzy.

Przed wybuchem epidemii doktor Linda Fox, dermatolożka z San Francisco notowała 4-5 pacjentów rocznie odmrozinami, czyli bolesnym obrzękiem skóry zwykle występującym na palcach dłoni i stóp w okresie zimy. W ciągu ostatnich kilku tygodni osób z takimi dolegliwościami było znacznie więcej.

– „Klinika jest zapełniona pacjentami skarżącymi się na problemy z palcami. I nie są to osoby, które wcześniej miały odmroziny” – mówiła Fox, pracowniczka naukowa Uniwersytetu Kalifornijskiego.

To może Cię zainteresować:  PILNE: u zarażonych osób wystąpiły nowe objawy. Jakie?

To nie jedyny lekarz, który spotkał się z takimi przypadkami. Dr Esther Freeman z Bostonu dała znać, że również w jej klinice pojawiają się pacjenci z odmrożeniami palców stóp.

– „Musiałam wziąć dodatkowe godziny po to, by zająć się konsultowaniem takich pacjentów. Ludzie są tym bardzo zaniepokojeni” – mówiła.

Niektórzy dermatolodzy naciskają na umieszczenie objawów zgłaszanych przez lekarzy na liście tych, oznaczających koronawirusa. Tak zwane palce covidowe powinny być wystarczającym powodem do przeprowadzenia testów na obecność SARS-CoV-2.

Naukowcy dopiero zaczynają badać to zjawisko, ale jak dotąd odmroziny wydają się sygnalizować łagodne lub nawet bezobjawowe zakażenie. Mogą one pojawiać się także kilka tygodni po zakażeniu. Pacjenci, u których występują opuchnięte palce stóp oraz czerwone i fioletowe zmiany w ich obrębie, powinni zgłosić się do lekarza.

– „Zmiany podobne do odmrozin zazwyczaj oznaczają, że nic ci nie będzie. Zwykle to dobry znak, znak że twój organizm rozpoznał wirusa i reaguje na niego tak, by cię ochronić” – powiedziała doktor Fox.

To może Cię zainteresować:  Zupełnie nowy objaw koronawirusa? „Ostrzegamy społeczeństwo i personel medyczny”.

Na początku palce wyglądają na opuchnięte i przybierają czerwonawy odcień. Z czasem zmiany jednak nabierają fioletowego koloru. Właśnie takie objawy opisują lekarze i na nie powinniśmy zwrócić uwagę. Niektórzy eksperci mówią nawet, że covidowe palce powinny być uznane za podstawę do badań, nawet w przypadku braku innych, typowych objawów.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz