Home Kategorie Ludzie Nie żyje 24-letni poeta. Był znany z tego, że otwarcie krytykował islam.

Nie żyje 24-letni poeta. Był znany z tego, że otwarcie krytykował islam.

Nie żyje Yahya Hassan. Śledczy starają się ustalić okoliczności śmierci 24-latka. Poeta od dawana zmagał się z krytyką ze strony swoich islamskich przeciwników. Wiele razy grożono mu śmiercią.

30 kwietnia znaleziono jego ciało w domu w Aarhus w Danii. Na razie nie poznaliśmy przyczyn śmierci mężczyzny. Policja utrzymuje, że na razie brak jest dowodów na to, że było to morderstwa.

Yahya Hassan był dzieckiem imigrantów z Palestyny, którzy z powodu konfliktu zdecydowali się na ucieczkę do Libanu. Później, w latach 80. przeprowadzili się do Danii. Ich syn, Yahya był wychowywany w tradycji islamskiej, ale z własnej woli porzucił religię.

W 2011 roku ukazał się jego pierwszy tom poezji zatytułowany „Et godt sted at dø” („Dobre miejsce na śmierć”). W 2013 zdobył jeszcze większą popularność przez wydany zbiór wierszy „Yahya Hassan”, w którym mocno krytykował islam. Publikację wydano w ilości 120 tys. egzemplarzy.

Wkrótce po pojawieniu się zbioru w sprzedaży, Hassan został napadnięty i pobity przez palestyńskiego imigranta, który w przeszłości był już skazany za terroryzm. Od tamtego momentu poeta niemal zawsze przebywał w towarzystwie ochroniarza. Hassan był nękany za obnażanie prawdy o islamie i muzułmanach. Wytykał hipokryzję imigrantów mieszkających w Danii. Zwracał uwagę na realne problemy, które stwarzają, jak: oszustwa na rzecz korzyści socjalnych, stosowanie przemocy wobec dzieci czy brak integracji z duńskim społeczeństwem.

Simon Paternak, wydawca Hassana bardzo ubolewa z powodu śmierci pisarza:

– „Miał zaledwie 24 lata, to tyle co nic. To katastrofa. Chciał być sobą i pisać wiersze, nie chciał być niczyim reprezentantem. Znałem go odkąd skończył 16 lat. Był niesamowitym chłopcem o ogromnym talencie.”

W jednym ze swoich wierszy zmarły poeta napisał:

– „W Danii nie mamy duńskich kanałów, za to mamy Al Jazeerę. Nie mamy żadnych planów, ponieważ Allah ma dla nas plany.”

Nie brakuje głosów, mówiących o tym, że Yahya został „pokojowo odesłany na tamten świat przez pokojowych wyznawców pokojowej religii.” W ciągu ostatnich lat islam wyrósł w Danii na drugą po luteranizmie najczęściej wyznawaną religię.

Białka Tatrzańska: 1-7 nocy z wyżywieniem i spa
Białka Tatrzańska: 1-7 nocy z wyżywieniem i spa
219,00 zł
500,00 zł
36 dni
do końca oferty!
Białka Tatrzańska: 1-7 nocy dla 2-4 osób ze śniadaniem lub wyżywieniem HB, spa i więcej w Malinowym Potoku

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz