Home Kategorie Ludzie Paweł Królikowski był cały czas przytomny podczas operacji mózgu. TVN pokazał dokument o jego leczeniu.

Paweł Królikowski był cały czas przytomny podczas operacji mózgu. TVN pokazał dokument o jego leczeniu.

Paweł Królikowski zmarł pod koniec lutego. W pierwszym odcinku dokumentu TVN „Neurochirurg” o pracy Mirosława Ząbka, pokazano kulisy leczenia aktora, a także fragment operacji.

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego. Miał 58 lat. Przegrał walkę z guzem mózgu. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliższa rodzina i przyjaciele. Aktora żegnały tłumy.

Kilka tygodni po śmierci Królikowskiego TVN wyemitowało dokument „Neurochirurg”. Program poświęcony jest najwybitniejszemu polskiemu neurochirurgowi, prof. Mirosławowi Ząbkowi oraz jego zespołowi z warszawskiego Szpitala Bródnowskiego. Kamera towarzyszy profesorowi w trakcie skomplikowanych operacji mózgu.

Paweł Królikowski był jedną z osób, która pojawiła się w pierwszym odcinku programu. Z Małgorzatą ostrowską-Królikowską opowiedzieli o tym, jak i kiedy zaczęły się problemy zdrowotne aktora.

Małżonkowie jechali autem, nagle Paweł źle się poczuł. Żona poprosiła, by zjechał na pobocze. Zareagowała niemal natychmiast. Wezwała karetkę pogotowia:

To może Cię zainteresować:  Paweł Królikowski nie żyje. Ilona Ostrowska pożegnała swojego Kusego i pokazała wzruszającego SMS-a.

– „Przyjechali błyskawicznie. Powiedzieli, że zabierają Pawła na najbliższy oddział neurologiczny” – mówiła na antenie.

Lekarze poddali aktora serii badań. Okazało się, że to złośliwy guz mózgu, który uciskał m.in ośrodek mowy.

– „Badania coraz bardziej szczegółowe wskazywały na to, że to forma nowotworu mózgu. Mam poczucie bólu, lęku, strachu, słabości.  Nie dość, że to jest ośrodek mowy, to jeszcze ten guz jest jaki jest, czyli bardzo chętny do odnawiania się, po ludzku mówiąc złośliwy” – mówi w dokumencie Paweł Królikowski.

W trakcie programu pokazano momenty przed operacją. Z Pawłem spotkali się jego bliscy. Oprócz żony, w szpitalu pojawili się też synowie, Antek i Jan z dziewczynami. Podtrzymywali Pawła na duchu.

– „To jeden dzień i wracasz do formy (…). Nie będzie tak źle, jestem dobrej myśli” – mówił Antek Królikowski.

To może Cię zainteresować:  Początek choroby Pawła Królikowskiego był zupełnie niepozorny. Te objawy bagatelizuje wielu Polaków.

Na antenie pokazano także samą skomplikowaną operację na otwartym mózgu podczas której Królikowski musiał być przytomny, by można było z nim rozmawiać i w ten sposób precyzyjnie wyciąć guza nie uszkadzając ośrodka mowy.

– „W czasie operacji będzie pan obudzony, żeby można było z panem rozmawiać, wtedy z dużą dokładnością będziemy w stanie wyznaczyć, gdzie położony jest ten ośrodek mowy, żeby go w żaden sposób nie uszkodzić” – mówił lekarz do Pawła Królikowskiego.

Gdy go wybudzono, z aktorem był utrudniony kontakt. Miał trudności z policzeniem do 10.

Jednak po krótkiej rehabilitacji odzyskał pełnię sił i wrócił do pracy – niestety guz się odnowił i niezbędna była kolejna operacja. Aktor zmarł 27 lutego 2020 roku.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
8
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz