Home Wideo TVP wyemitowało zaskakujący spot dotyczący głosowania korespondencyjnego. „Na prośbę widzów”

TVP wyemitowało zaskakujący spot dotyczący głosowania korespondencyjnego. „Na prośbę widzów”

TVP wyemitowało zaskakujący spot dotyczący głosowania korespondencyjnego. „Na prośbę widzów”

Telewizja Publiczna rozpoczęła emisję spotu wyborczego mimo iż ustawa o głosowaniu korespondencyjnym nie przeszła w Senacie.

Ustawa o korespondencyjnych wyborach prezydenckich budzi sporo kontrowersji wśród Polaków i ekspertów. Nie wszystkim spodobał się pomysł, aby wybory zamiast Państwowej Komisji Wyborczej organizowała Poczta Polska. Do wątpliwości natury prawnej dochodzą też rozterki dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego.

W efekcie na kilka dni przed planowanymi wyborami nadal nie wiadomo czy się odbędą. Pod uwagę brane są jeszcze dwa inne terminy w maju, sierpień oraz wiosna za dwa lata. Coraz więcej osób sądzi, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

Tymczasem TVP przygotowało film instruktażowy, jak poprawnie wypełnić kartę do głosowania. Jest on emitowany na obu głównych kanałach oraz w TVP Info. Jak wyjaśnia szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, film powstał na wyraźne życzenie widzów.

– „Spot został przygotowany na życzenie naszych widzów, którzy w ostatnim czasie kierowali do naszych redakcji bardzo dużo pytań dotyczących tego, jak będzie wyglądała procedura głosowania. Dlatego postanowiliśmy przygotować specjalny materiał informacyjny, żeby odpowiedzieć na te pytania.”

By filmik się nie zdezaktualizował, telewizja publiczna przezornie unika podawania konkretnych dat. Zamiast tego operuje zwrotami „jeśli” i „może”:

To może Cię zainteresować:  Chciał zgwałcić 6-letnią dziewczynkę. Ten pitbull odgryzł mu genitalia!

– „Jak może wyglądać głosowanie w wyborach prezydenckich? W trosce o zdrowie Polaków w obliczu epidemii koronawirusa w polskim parlamencie trwają prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Jeśli ustawa wejdzie w życie, Poczta Polska wykorzystując swoje ogromne doświadczenie oraz możliwości logistyczne odpowiednio przygotowane pakiety wyborcze dostarczy na adresy obywateli wskazanych w spisie wyborców. Trafią one do skrzynek pocztowych najpóźniej na dzień przed głosowaniem.”

W spocie widzimy aktorów odgrywających scenę głosowania i wrzucania kart do skrzynki. Głos lektora daje do zrozumienia, że głosowanie korespondencyjne jest bezpieczne, zgodne z prawem i bez możliwości jakichkolwiek fałszerstw.

– „Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym zakłada, że po zapoznaniu się z instrukcją oddamy swój głos na karcie do głosowania, a następnie umieścimy ją w specjalnej kopercie. Następnie wypełnimy i podpiszemy oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. (…) W dniu wyborów w całym kraju będzie można znaleźć specjalne skrzynki nadawcze. Te staną przed lokalami, w których zwykle głosujemy w wyborach, a także przed placówkami pocztowymi oraz w specjalnych punktach mobilnych. Każde z tych miejsc będzie odpowiednio chronione. Nadal zaklejona koperta z kartą do głosowania trafi do urny. To gwarancja tajności głosowania.”

Co o tym sądzicie?

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz