Home Kategorie News Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Znamy konkretną datę.
8.47K

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Znamy konkretną datę.

Kiedy wybory prezydenckie 2020? Na mocy wczorajszego porozumienia Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem, zaplanowane na 10 maja wybory mają nie być zorganizowane.

Od wielu tygodni ludzie zastanawiają się czy wybory prezydenckie odbędą się korespondencyjnie ze względu na pandemię. Zaplanowane na 10 maja miały zostać przeprowadzone nie przez Państwową Komisję Wyborczą, a Pocztę Polską, co nie wzbudziło entuzjazmu ludzi.

Dosłownie w ostatniej chwili przed organizacyjną kompromitacją Jarosław Gowin i Jarosław Kaczyński ustalili, że wybory z datą 10 maja zostaną wprawdzie uchwalone w Sejmie, ale nie odbędą się, dzięki zastosowaniu szeregu kruczków prawnych. Jak będzie wyglądać dalsza droga legislacyjna?

Po głosowaniu w Sejmie ustawa trafi na biurko prezydenta. Następnie Państwowa Komisja Wyborcza musi stwierdzić, że się nie odbyły i złożyć sprawozdanie. Potem jest czas na ewentualne protesty wyborcze, uchwała Sądu Najwyższego, która musi zapaść do 30 dni po złożeniu sprawozdania przez PKW i dopiero wtedy marszałek Sejmu będzie mogła ogłosić termin nowych wyborów.

Najprawdopodobniej odbędą się one korespondencyjnie, jednak zorganizuje je PKW, a nie Poczta. Z kalkulacji dziennikarzy portalu 300polityka, wstępnie spodobała się data 12 lipca:

To może Cię zainteresować:  Jak długo będziemy nosić maseczki? Znamy decyzję.

– „Jak słyszymy nieoficjalnie, 12 lipca to jeden z możliwych i rozpatrywanych terminów wyborczych. Nasi rozmówcy zastrzegają, że ostatecznie termin będzie zależeć od terminu orzeczenia Sądu Najwyższego, przy założeniu że 11 maja PKW przedstawi obwieszczenie, że wybory nie odbyły się. wybory mają zostać rozpisane na nowo, ale z zachowaniem praw nabytych, tzn. że kandydaci, którzy się zarejestrowali, zostają.”

Analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec wyliczył, że nie uda się przeprowadzić wyborów prezydenckich wcześniej niż 19 lipca. Od kilku tygodni pojawiają się też plotki, jakoby politycy PiS brali pod uwagę termin sierpniowy jako awaryjny.

Jedno jest pewne: kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy upływa z dniem 6 sierpnia. Jeśli do tego czasu nie uda się wybrać nowego prezydenta, obowiązki głowy państwa przejmie marszałek Sejmu, czyli Elżbieta Witek.

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz