Home Kategorie News Szumowski chce zaostrzyć kary za nieprawidłowe noszenie maseczek. „Muszą się pojawić, bo widać rozprężenie”.
47.51K

Szumowski chce zaostrzyć kary za nieprawidłowe noszenie maseczek. „Muszą się pojawić, bo widać rozprężenie”.

Szumowski chce zaostrzyć kary za nieprawidłowe noszenie maseczek. „Muszą się pojawić, bo widać rozprężenie”.

Łukasz Szumowski wielokrotnie zmieniał zdanie o maskach. Najpierw mówił, że ich noszenie jest nieskuteczne, później stwierdził, że osoby nie noszące ich wykazują się egoizmem.

Spór o to czy maski są skuteczne trwa już od dłuższego czasu. Jeszcze w marcu Łukasz Szumowski zapewniał, że zakrywanie twarzy nie daje żadnych korzyści. Polacy poczuli się oszukani, kiedy niespodziewanie niecały miesiąc później zmienił zdanie i powiedział:

– „Brak maseczki na twarzy to objaw egoizmu.”

Minister nigdy dokładnie nie wyjaśnił dlaczego jego opinia na ten temat tak szybko się zmieniła. Niedawno udzielił wywiadu, w którym przedstawił swoje najnowsze stanowisko w kwestii konieczności zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej.

Wiele osób może być zaskoczonych tym, co planuje minister zdrowia. Szumowski uważa, że powinno zostać wprowadzone kary za nieprawidłowe noszenie maseczek. Według niego w kraju zapanowało rozprzężenie i coraz więcej osób nosi maseczki w sposób, który nie zapewnia ochrony, tj. na brodzie, czole, uchu itd. Minister chce, aby takie osoby były karane mandatami.

– „Policjanci wystawiają mandaty za notoryczne nieprzestrzeganie reguł. Nie chcemy, żeby to w sytuacji incydentalnej było działanie opresyjne. Z drugiej strony mandaty muszą się pojawić, bo widać rozprężenie. To zarazem przestroga dla tych, którzy wkładają maseczkę dopiero, gdy widzą policjanta.”

Łukasz Szumowski stwierdził, że sytuacja, w której ludzie noszą maseczki, ale celowo nie zakrywają ust i nosa jest skandaliczna.

– „Rozporządzenie mówi wyraźnie o obowiązku zakrywania nosa i ust. Jeśli mamy maseczkę zsuniętą na brodę i mamy odsłonięte nos i usta, to łamiemy prawo i policjant może dać wtedy mandat.”

Temat konieczności prawidłowego noszenia maseczek ochronnych doczekał się również komentarza ze strony Związku Zawodowego Policjantów w Wielkopolsce. W oświadczeniu możemy przeczytać:

– „Policja od dłuższego czasu przypomina, aby w związku z epidemią stosować się do zalecań oraz zakazów. Jak widać wielu to lekceważy, co może skutkować mandatami. I znowu pojawią się pretensje i zarzuty wobec policjantów oraz filmiki pokazujące, że funkcjonariusze bezpodstawnie się “czepiają”. Głównym zadaniem ustawowym Policji jest zapobieganie, ale w przypadku ewidentnego łamania nakazu noszenia maseczki pojawią się mandaty. Dajmy szansę, aby epidemia skończyła się jak najszybciej oraz oszczędzajmy ciężko wypracowane środki finansowe.”

Zaledwie 2 dni przed pojawieniem się pomysłu o karaniu za brak maseczki, minister Szumowski zapytany o tom czy Polacy powinni pójść w ślady parlamentarzystów i podobnie jak oni, nosić maski i rękawiczki, odpowiedział:

To może Cię zainteresować:  24 najdziwniejsze maseczki ochronne, jakie kiedykolwiek widziałeś.

– „Jeżeli są chorzy, bądź jeżeli mają jakiekolwiek problemy zdrowotne to oczywiście tak, natomiast ja nie noszę maseczki ani rękawiczek. Z resztą z rękawiczkami to jest inna sprawa, najważniejsze jest, aby nie dotykać ust i nosa, bo tutaj niezależnie czy w rękawiczce, czy skórą zawsze możemy tego wirusa przenieść. Natomiast ja jako osoba zdrowa, bez objawów nie miałem maseczki, nie używałem.”

Skoro Minister Zdrowia uważa, że jest zdrowy i dlatego nie musi nosić maseczki ochronnej, pojawia się prosta konkluzja – zdrowi Polacy również nie muszą tego robić. W dalszej części rozmowy Łukasz Szumowski próbował usprawiedliwić nienoszenie maseczki faktem, że cierpi na alergię.

– „Bo wiem i pamiętam żeby nie dotykać i ust i nosa rękami, choć jestem alergikiem i często chciałbym potrzeć sobie swędzące oko (…) Pamiętajmy jednak, że ten dystans jest znacznie ważniejszy.”

Zdaje się, że Łukasz Szumowski już sam pogubił się we własnych wypowiedziach. Z jednej strony, usprawiedliwia brak maseczki u osób, które mają przeciwwskazania do ich noszenia, a z drugiej uważa za głupotę niezasłanianie twarzy.

– „Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję – w przestrzeni publicznej zakładajmy maski.”

Twoja reakcja?

Super
Super
9
Ha ha
Ha ha
47
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
108

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz