Home Kategorie Jedzenie Czy można zjeść kiełkujące ziemniaki?

Czy można zjeść kiełkujące ziemniaki?

Czy można zjeść ziemniaki, które zaczęły już kiełkować? To, że ziemniaki puszczają pędy, kiedy dłużej leżą w spiżarni jest czymś normalnym. To jednak oznacza, że warunki dla nich nie są optymalne.

Ziemniaki, które długo poleżą, zaczynają kiełkować, co oznacza, że budzą się do życia. Wraz z tym procesem w bulwie ziemniaka zwiększa się ilość toksycznej dla nas solaniny. Kiedy zjemy jej za dużo może dojść do zatrucia, które objawia się:

  • wymiotami
  • gorączką
  • kolką
  • mdłościami
  • biegunką

Co ciekawe solanina może znajdować się w ziemniakach, które jeszcze nie kiełkowały. Dzieje się tak, gdy w fazie wzrostu bulwa została wystawiona na słońce. Wtedy miąższ przybiera zielonkawy kolor. Takich ziemniaków nie powinniśmy jeść. Zanotowano też przypadki śmiertelnego zatrucia solaniną, ale występowało głównie u osób niedożywionych i nieodpowiednio leczonych.

W związku z tym dla świętego spokoju lepiej jest kiełkujące ziemniaki wyrzucić i przygotować zamiast nich coś innego. Oczywiście można ostatecznie odkroić kiełka i wydrążyć ziemniaka w miejscach gdzie one były, a następnie po ugotowaniu zjeść. Nie powinno wtedy nam się nic stać, dlatego że znajduje się ona właśnie w pędach. To one są trujące, a nie sama bulwa.

To może Cię zainteresować:  Ojciec poszedł do piwnicy po ziemniaki. Gdy długo nie wracał, poszła po niego mama. Tam rozegrała się rodzinna tragedia.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz