Home Kategorie Życie Wakacje za granicą jednak możliwe. Grecja otwiera się dla turystów.

Wakacje za granicą jednak możliwe. Grecja otwiera się dla turystów.

Grecki sekretarz stanu zapewnił, że przy zachowaniu wzmożonej czujności i zaostrzeniu rygorów sanitarnych, możliwe jest odmrożenie ruchu turystycznego i to już niedługo.

Na razie specjaliści opracowują szczegóły dotyczące ponownego otwarcia tej gałęzi gospodarki. Wytyczne mają pojawić się już15 maja, aby był czas na przygotowania.

Turystyka to jedna z najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki Grecji. W ciągu ostatnich 10 lat Grecy ponad dwukrotnie zwiększyli liczbę przyjmowanych turystów. W samym 2019 roku Grecję odwiedziło ponad 31 milionów przyjezdnych z całego świata. W samej Grecji natomiast liczba mieszkańców nie sięga nawet 11 milionów.

Co czwarty obywatel tego kraju zatrudniony jest w branży turystycznej lub pokrewnych. Perspektywa utraty zysków z lata 2020 przez pandemię koronawirusa jest dla Grecji ekonomicznie nie do przyjęcia i oznaczałaby gospodarczą ruinę dla kraju.

Dlatego Grecy z ulgą przyjęli wystąpienie sekretarza stanu kancelarii premiera Giorgiosa Gerapetritisa, który zapewnił, że specjaliści już pracują nad szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi otwarcia ruchu turystycznego w nowym reżimie sanitarnym. Jak zapowiedział:

To może Cię zainteresować:  Pogrzeb Gabrysi z Jarosławia i postępowanie w sprawie szykan wobec jej rodziny. Co ustalono?

– „Grecja zostanie ponownie otwarta dla turystów zagranicznych od 1 lipca.”

Nowe wytyczne regulujące działalność turystyki w tych warunkach mają być gotowe 15 maja. Pomysł przyjmowania turystów od 1 lipca podoba się premierowi Kyriakosowi Mitsotakisowi. W rozmowie z CNN dał do zrozumienia, że branża turystyczna będzie otwierana ostrożnie, z zachowaniem sugestii Światowej Organizacji Zdrowia:

– „Większy dystans społeczny, być może brak otwartych barów i brak tłumów, ale wciąż fantastyczne wrażenia z pobytu w Grecji. Oczywiście pod warunkiem, że pandemia będzie miała tendencję spadkową.”

Z optymistycznych szacunków premierowi wyszło, że latem 2020 ruch turystyczny w Grecji zmniejszy się o około 10%. Nie brzmi to zbyt prawdopodobnie, biorąc pod uwagę chociażby to, że względy bezpieczeństwa wymuszą na hotelarzach zmniejszenie ilości przyjmowanych gości.

Grecja to nie jedyny kraj, który szykuje się na otwarcie sezonu wakacyjnego. Podobnie ambitne plany ma Turcja, która jednak woli zacząć od przyjmowania turystów z Azji, a potem dopiero zaprosić obywateli Unii Europejskiej.

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz