Home Kategorie Niesamowite W Gdańsku urodziły się jednojajowe trojaczki. „To zdarza się raz na 10000 przypadków”.

W Gdańsku urodziły się jednojajowe trojaczki. „To zdarza się raz na 10000 przypadków”.

Trojaczki z Gdańska stały się obiektem szczególnego zainteresowania, bo okazało się, że są jednojajowe. Dzieci urodziły się 7 maja w szpitalu św. Wojciecha.

Identyczne z wyglądu dzieci i ich matka są zdrowe i mają się dobrze. Dziewczynki otrzymały imiona: Ida, Inka i Iga.

Takie porody zdarzają się niezwykle rzadko. Statystycznie to zaledwie jeden na 10000. Dr Maciej Socha, kierownik oddziału położnictwa i ginekologii w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku zapewnia, że dzieci są w dobrym stanie.

Ida, Iga i Inka są zdrowe i oddychają samodzielnie. Dziewczynki ważą kolejno: 1550, 1580 i 1950 gramów. W szpitalu spędzą jeszcze około tygodnia. Socha zaznacza, że trojaczki dwujajowe rodzą się średnio raz na 6000 porodów. W szpitalu na Zaspie w Gdańsku w ciągu roku zdarzają się 1 – 2 porody trojaczków.

– „Miałem duszę na ramieniu, bo takie porody to rzadkość – zdarzają się raz na 100 tys. ciąż.  Teraz już możemy odetchnąć – dziewczynki są zdrowe, śliczne i – jak to bywa w przypadku trojaczek jednojajowych – niemal identyczne.”

Szpital św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie to pierwsza placówka w Polsce, która w czasie epidemii koronawirusa zdecydowała się na wznowienie porodów rodzinnych. We wszystkich pozostałych szpitalach w Polsce ze względu na epidemię koronawirusa obowiązują  nowe procedury. W porodach nie mogą uczestniczyć żadni krewni rodzącej, a w czasie porodu kobieta musi mieć na sobie maseczkę ochronną.

Przy porodzie trojaczków nie było jednak ojca. Jak wyjaśnia dr Socha:

– „Tata dziewczynek jeszcze nie widział ich osobiście, bo na oddziale nadal obowiązuje zakaz odwiedzin. Nie mógł też towarzyszyć podczas porodu, bo ten odbywał się przez cesarskie cięcie. Rozmawialiśmy z nim jednak i przekazaliśmy mu wszystkie informacje.”

Trojaczki jednojajowe rodzą się, gdy jedna zapłodniona komórka jajowa podzieli się na dwie części, a następnie jedna z nich ponownie podzieli się na dwie kolejne części. Jest to najrzadszy typ ciąży trojaczej.

Znany jest też przypadek Becki-Jo Allen, która również urodziła jednojajowe trojaczki. Chłopcom nadano imiona: Roman, Rocco i Rohan.

View this post on Instagram

😍😍😍

A post shared by Becki-jo allen (@beckijo92) on

Wyszczuplająca kriolipoliza
Wyszczuplająca kriolipoliza
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza: 1 zabieg za 99,99 zł i więcej w Studiu Modelowania i Urody Sylwetka Atelier

Twoja reakcja?

Super
Super
106
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz