Home Kategorie Zdrowie Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? Nowe informacje od chińskich naukowców.

Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? Nowe informacje od chińskich naukowców.

Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? W spermie mężczyzn, którzy zachorowali na COVID-19 chińscy specjaliści wykryli SARS-CoV-2. Co to znaczy?

Badania opublikowane w JAMA Network Open odbyły się na przełomie stycznia i lutego w szpitalu w Shanggiu. Obejmowały 38 pacjentów zakażonych koronawirusem. Mężczyźni byli w wieku od 15 do 59 lat. Piętnaście osób dostarczyło próbkę nasienia w trakcie ostrej fazy choroby, a 23 niedługo po wyzdrowieniu.

Jak czytamy w miesięczniku, u czterech z 15 pacjentów z ostrą chorobą i u dwóch z drugiej grupy wykryto RNA nowego koronawirusa. Czy w takim razie może dojść do zakażenia drogą płciową?

To może Cię zainteresować:  Ola Kowalska drugi raz walczy o życie. „Musieli przywracać ją do życia. Powiodło się za czwartą próbą”.

Tego jeszcze nie wiadomo. Chińscy naukowcy będą prowadzić dalsze badania pod tym kątem. Szczególnie, że wirusa wykryto w spermie pacjentów, którzy wyzdrowieli. Ich zdaniem:

– „Przenoszenie wirusa drogą płciową nadal wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Do seksualnej transmisji SARS-CoV-2 mogłoby dojść w jednym scenariuszu, gdyby wirus utrzymywał się w jądrach przez dłuższy czas i gdyby osoby, po przejściu COVID-19, przenosiły go drogą płciową po wyzdrowieniu.”

Allan Pacey jest profesorem andrologii na brytyjskim uniwersytecie w Sheffield. Jak powiedział brytyjskiemu dziennikowi „The Guardian”, obecność koronawirusa w spermie nie powinna dziwić – podobnie było w przypadku wirusa Eboli i Zika:

To może Cię zainteresować:  Włosy przestaną Ci wypadać, a do tego będą oszałamiająco silne i lśniące. Potrzebujesz tylko tej naturalnej mikstury

– „Naturalnie nie powinniśmy być zdziwieni, że patogen jest obecny w spermie. Tak samo dzieje się z innymi wirusami. Nie wiadomo jeszcze, czy wykryty w spermie koronawirus jest aktywny i może zakażać.”

Na temat badań chińskich naukowców wypowiedziała się też prof. Sheena Lewis. Na co dzień zajmuje się medycyną reprodukcyjną na Queen’s University w Belfaście. Według niej nie ma powodów do paniki.

Na długofalowe konsekwencje pandemii dla zdolności rozrodczych mężczyzn przyjdzie nam poczekać. Zaleca przeprowadzenie dalszych badań w tym kierunku.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz