Home Kategorie Życie Przez koronawirusa więcej ludzi zbankrutuje niż umrze. To prawdziwe skutki pandemii.

Przez koronawirusa więcej ludzi zbankrutuje niż umrze. To prawdziwe skutki pandemii.

Finansowe skutki epidemii koronawirusa mogą być o wiele poważniejsze niż samo zagrożenie dla zdrowia ludzi. Po pandemii czekają nas bardzo ciężkie czasy.

Najbardziej namacalnymi skutkami pandemii, które dotykają ludzi jest konieczność pracy zdalnej, zwolnienia z pracy czy w najgorszym wypadku bankructwo firmy.

Epidemia wyrządziła spore szkody ekonomiczne i stworzyła okoliczności do nowych konfliktów o surowce m.in. między Rosją a Arabią Saudyjską, które rywalizują w kategorii wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Co gorsza, niebawem Europę czeka kolejny kryzys migracyjny, który będzie skutkiem zaostrzającej się sytuacji w Syrii.

W obecnej sytuacji niemal wszystkim małe firmy borykają się z problemami związanymi z brakiem dostaw. Zamknięcia fabryk w Chinach, które są przecież największym eksporterem na świecie i odpowiadają za jedną trzecią światowej produkcji, doprowadziły do ​​rekordowo niskiej produkcji. Łatwo się domyślić, że po ustaniu epidemii Włochy czy Hiszpanię czeka ogromna recesja. Trudno sobie wyobrazić, że nie wpłynie to na Europę i jej największego partnera handlowego, czyli Stany Zjednoczone.

To może Cię zainteresować:  Notatki z lekcji religii oburzyły internautów. „Kiedyś katecheci nie uczyli takich bzdur”.

Niemal równocześnie z epidemią koronawirusa wybuchła wojna naftowa między Rosją a Arabią Saudyjską. Zarówno Moskwa, jak i Rijad mogą sobie pozwolić na niemal 30% spadki cen ropy w ciągu doby. Jednak amerykański przemysł gazu łupkowego nie może, ponieważ wyższe ceny procesu szczelinowania oznaczają, że ​​znaczna część amerykańskiego sektora naftowego po prostu przestanie istnieć.

Jeśli ceny ropy utrzymają się na tak niskim poziomie, możemy spodziewać się likwidacji firm, utraty miejsc pracy, a może nawet recesji na poziomie krajów. Taka sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna, bo może zaburzać równowagę sił pomiędzy Wschodem a Zachodem.

Bank Światowy szacuje, że pandemia może zmniejszyć globalne PKB nawet o 4,8% w najgorszym scenariuszu. Z kolei scenariusz umiarkowany zakłada pogorszenie o 3,1%. Najmniej prawdopodobny, łagodny scenariusz wiąże się z 0,7% spadkiem. W odróżnieniu od epidemii, które w przeszłości nękały najuboższe rejony świata, jak np. ebola, tym razem epidemia dotyczy głównie krajów rozwiniętych.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz