Home Kategorie News Rząd zamknie jedno z województw? „Ten tydzień będzie przełomowy”.
14.27K

Rząd zamknie jedno z województw? „Ten tydzień będzie przełomowy”.

Według „Dziennika Zachodniego” zamkniecie Śląska jest jednym z możliwych scenariuszy. Czy rząd naprawdę rozważa taką możliwość?

Koronawirus na Śląsku nie ustępuje. We wczorajszym porannym raporcie Ministerstwa Zdrowia mogliśmy przeczytać, że zakażenie SARS-CoV-2 w województwie Śląskim stwierdzono już u ponad 3,7 tys. osób. W niedzielę wykryto go w próbkach pobranych od 108 górników. Przebadano też ponad 9,5 tys. pracowników i obecnie oczekuje się na ich wyniki. Ten nagły skok liczby zakażonych jest efektem kilku ognisk koronawirusa w kopalniach.

Przy pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej, pojawiają się doniesienia o możliwej blokadzie województwa, która miałaby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Według informatora, na którego powołuje się „Dziennik Zachodni”:

– „Spodziewamy się 200-400 zakażonych wykrywanych z każdego etapu pobierania wymazów. Według realnego scenariusza, do końca tygodnia liczba wykrytych nosicieli koronawirusa w górnictwie może na Śląsku dobić do poziomu 2 tysięcy.”

Jak czytamy na łamach gazety, blokada województwa jest jednym z rozważanych scenariuszy, który leży na rządowym stole. Żadne decyzje jednak w tej kwestii jeszcze nie zapadły.

– „Jest to opcja, która „leży na stole”, gdy okaże się, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli i rozlać na inne regiony. Ten tydzień będzie przełomowy, jeśli chodzi o decyzję w tej sprawie” – powiedział w rozmowie z „DZ” anonimowy rozmówca.

Dodał także, że jeżeli zakażonych będzie wciąż przybywać, może to poskutkować podjęciem drastycznych kroków.

To może Cię zainteresować:  Ważne zmiany dotyczące kościołów w Polsce. Są nowe wytyczne w sprawie koronawirusa.

Łukasz Szumowski z kolei na antenie Polsat News powiedział wczoraj:

– „Jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w Polsce, to mielibyśmy już tendencje spadkową.

Zła informacja jest taka, że mamy w tej chwili bardzo wiele dodatnich wyników u górników na Śląsku. Od kilku dni prowadzimy tam bardzo intensywna akcję, badając wszystkich górników.

Można powiedzieć, że gdzieś jest światełko w tunelu, ale musimy bardzo szybko i sprawnie działać na Śląsku, żeby ogniska te nie stały się źródłem zakażeń poziomych. Wtedy możemy spodziewać się, że ten wskaźnik R spadnie poniżej jedności i będziemy mogli powiedzieć, że epidemia powoli słabnie.”

Z kolei Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego w radiowym wywiadzie zaznaczył, że brana jest pod uwagę opcja, w której na pewnych obszarach kraju będą znoszone restrykcje, a na niektórych utrzymywane.

To nakręciło falę różnych spekulacji, jakie kroki w związku z ogniskiem epidemii koronawirusa na Śląsku podejmie rząd. Głównie zaczął przewijać się temat blokady całego województwa. To nie spodobało się prezydentowi Sosnowca, który nie widzi sensu zamykania całego obszaru z powodu górników w kopalniach.

Do tych spekulacji postanowił odnieść się także Rzecznik Rządu Piotr Müller. Na swoim Twitterze napisał:

– „Pojawiające się w mediach doniesienia na temat zamykania dostępu do województwa śląskiego są nieprawdziwe. Apelujemy, żeby nie rozpowszechniać fałszywych informacji w tym zakresie.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz