Home Kategorie Życie Nowe 500 plus. Jak złożyć wniosek i kiedy można spodziewać się wypłaty?
7.04K

Nowe 500 plus. Jak złożyć wniosek i kiedy można spodziewać się wypłaty?

Nowe 500 plus. Jak złożyć wniosek i kiedy można spodziewać się wypłaty?

Zmiany wprowadzone zostały w zeszłym roku przez nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Kolejnych możemy spodziewać się już w 2021. Co się zmieni?

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że zarówno w 2020, jak i do końca kadencji PiS (czyli do 2023) nie przewiduje się kolejnych programów typu 500 plus. Dotyczy to też innych świadczeń polegających na przyznawaniu wspieranym grupom dodatkowych pieniędzy.

W rozmowie z Business Insider Polska powiedziała:

– „W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny.”

Jak przyznaje Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej, program 500 plus przestał przynosić pożądane efekty. Jego założeniem był przede wszystkim wzrost dzietności w Polsce. Liczba urodzeń jednak nie wzrosła, a w ubiegłym roku wręcz spadła. Zdaniem Sochy nie oznacza to wcale porażki 500 plus, ale związane jest to z aktualną sytuacją demograficzną w Polsce.

Dodatkowo wzrost cen sprawił, że 500 plus nie przynosi już żadnych korzyści. Rosnąca inflacja obniża realną wartość 500 zł. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, niedawno stwierdziła, że rząd nie planuje jednak waloryzacji tego świadczenia.

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA w rozmowie z Business Insider stwierdził:

– „Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.”

Czy zatem zbliża się koniec programu 500 plus?

W 2020 roku z programu 500 plus może skorzystać praktycznie każdy rodzic czy opiekun, na zasadach wprowadzonych w 2019 roku. Przede wszystkim chodzi o kryterium dochodowe, jednakże należy w odpowiednim momencie złożyć dokumenty. Okres rozliczeniowy w tej kwestii został wydłużony.

500 plus w 2020 roku kontynuowane jest na zasadzie zmian wprowadzonych w roku 2019. Dotyczy to przede wszystkim zniesienia kryterium dochodowego na pierwsze dziecko, co sprawia, że niemal każdy rodzic czy opiekun po złożeniu wniosku może otrzymać pieniądze z rządu. Warunkiem jest jednak złożenie dokumentów w odpowiednim terminie, tzw. okresie rozliczeniowym, który po zmianach w 500 plus został wydłużony.

Rodzice, którzy już pobierają 500 plus i w zeszłym roku pieniądze zostały im przyznane teraz nie muszą, tak jak było to wcześniej, składać kolejnego wniosku. Okres wypłat nowego 500 plus nie kończy się bowiem we wrześniu 2020, ale będzie obowiązywać do 31 maja 2021.

Co jednak z rodzicami, którzy teraz złożą wniosek o 500 plus na pierwsze lub kolejne dziecko? Ich okres rozliczeniowy obowiązuje do 31 maja 2020, a świadczenie ma zostać wypłacone nie później niż w ciągu miesiąca.

Dodatkowo dla rodzin, które w tym roku spodziewają się dziecka, zgodnie ze zniesieniem kryterium dochodowego otrzymają nie 500, a 1000 zł. Do tego dochodzi becikowe oraz inne świadczenia rodzinne.

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus można złożyć w gminie, w której mieszkamy. Złożyć go możemy listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez Internet.

Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
49,99 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Trener personalny (49,99 zł) lub Master Personal Trainer (59,99 zł) z MEN w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz