Home Kategorie Życie Koronawirus zabójczy dla branży pogrzebowej w Polsce? Ilość pogrzebów spadła o 40%.
19.47K

Koronawirus zabójczy dla branży pogrzebowej w Polsce? Ilość pogrzebów spadła o 40%.

Z artykułu Tomasza Molga wynika, że tak. Autor twierdzi, że najbardziej sceptyczny stosunek do pandemii mawłaśnie ta branża, bo w ostatnich tygodniach mocno spadła ilość pogrzebów. Jak to możliwe?

Pandemia koronawirusa odbiła się na wielu sektorach rynku. O ciężkiej sytuacji informują zarówno mniejsze, jak i większe firmy, artyści i przedsiębiorcy, fryzjerki oraz biura podróży. Jednak kryzys w branży pogrzebowej dla wielu może być srogim zaskoczeniem.

Jak mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej w wywiadzie dla WP:

– „Podchodzimy bardzo ostrożnie do przypadków zgonów osób ze stwierdzeniem obecności COVID-19 jako głównej przyczyny śmierci. W zdecydowanej większości przypadków zmarli mieli tzw. choroby towarzyszące.”

Dodaje też, że w niektórych regionach liczba pogrzebów spadła aż o 40%. Przedstawiciele branży pogrzebowej sądzą, że media bezpodstawnie straszą ludzi rzekomo zabójczym wirusem. Czy mają rację?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w marcu 2020 roku zmarło w Polsce 36 557 osób. W marcu 2019 roku 36 770 osób, a w marcu 2018 roku 40 tys.

To może Cię zainteresować:  Niebezpieczna „gra” dotarła do Polski. Na świecie mogło już przez nią zginąć ponad 200 osób!

Niestety, ale pełne dane dotyczące powodów śmierci Polaków w 2020 roku, GUS opublikuje prawdopodobnie dopiero w 2022 roku.

Spadek ilości pogrzebów nie jest jednak jednoznaczny z tym, że koronawirus nie jest niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Paradoksalnie mniejsza liczba zgonów ma wynikać z ograniczonego dostępu do opieki medycznej.

Pacjenci w całej Polsce mają utrudniony dostęp do przychodni. Spadła więc liczba zgonów wywołanych procedurami medycznymi, przepisywanymi lekarstwami, czy w trakcie operacji.

Spadek liczby zgonów wynika też ze zmniejszonego natężenia ruchu na drogach, a co za tym idzie, mniejszej ilości wypadków.

Pod koniec maja poznamy dane GUS-u dotyczące liczby zgonów w kwietniu, choć prawdziwy obraz śmiertelności podczas epidemii poznamy dopiero za kilka miesięcy. Również Austria i Dania odnotowały spadek liczby zgonów. Natomiast w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii, jest ich zdecydowanie więcej.

Twoja reakcja?

Super
Super
10
Ha ha
Ha ha
14
Wow
Wow
14
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz