Home Kategorie News Zapadła decyzja w sprawie nowego terminu wyborów.
12.71K

Zapadła decyzja w sprawie nowego terminu wyborów.

Ze względu na brak porozumienia w rządzie wybory nie odbyły się 10 maja. Co czeka nas w przyszłości?

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie doszło do narady z udziałem m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu udział wzięli też Jarosław Gowin, Elżbieta Witek, Jacek Sasin i Mariusz Błaszczak.

Narada miała na celu przedyskutowanie obecnej sytuacji związanej z wyborami, a także ustalenie nowego terminu wyborów. Dotychczas w mediach pojawiały się doniesienia o tym, że wybory prezydenckie mogłyby się odbyć 23 maja. Jak się okazuje, Zjednoczona Prawica nie zgadza się, aby wybory miały miejsce w maju. Jeszcze w trakcie spotkania uczestnicząca w nim Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz zamieściła na twitterze wpis:

– „Czekajcie przy tv do wieczora, jest przesilenie polityczne i rządowe. Wybory najprawdopodobniej 23 maja…Rząd chyba mniejszościowy…Módlcie się za Polskę…”

Dr Antoni Rost, konstytucjonalista Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu uważa, że sytuacja panująca obecnie w Polsce jest absolutnie niedopuszczalna.

– „Od 5 lutego wiadomo kiedy mają się odbyć wybory, mamy ustalony kalendarz wyborczy. Od początku marca trwa epidemia. W tym czasie podejmuje się szereg działań zmierzających do zmiany prawa wyborczego i to w sposób rażąco sprzeczny z konstytucją, a w dodatku nieracjonalny. Do ostatniej chwili utrzymuje się, że wybory się odbędą. Fatalnie świadczy to o stanie działalności konstytucyjnych organów państwa. Wszystko kończy się tym, że dwóch prezesów partii uzgadnia orzeczenie Sądu Najwyższego.”

Droga Prawa i Sprawiedliwości do tego, aby wybory odbyły się w drodze korespondencyjnej była długa i ostatecznie zakończona niepowodzeniem. Od początku oburzenie wywoływał tryb uchwalania zmian. Naruszono zasadę mówiącą o tym, że nie wolno dokonywać zmian w prawie wyborczym w okresie krótszym niż 6 miesięcy przed datą głosowania.

To może Cię zainteresować:  NASA alarmuje! Asteroida WN1 zbliży się do Ziemi już 1 grudnia.

Dodatkowo, w trakcie wprowadzania zmian Kodeksu Wyborczego doszło do wielu uchybień, z czego fundamentalnym było to, że zgodnie z prawem projekt powinien zostać zgłoszony 14 dni przed terminem rozpatrzenia i przystąpienia do pierwszego czytania. Tymczasem został on zgłoszony zaledwie kilkanaście minut przed czytaniem.

Doszło też do naruszeń Konstytucji. Zgodnie z Ustawą Zasadniczą, prawo zagłosować mają też osoby będące za granicą, a w przypadku wyborów korespondencyjnych nie byłoby to możliwe.

Co gorsza, państwo nie zagwarantowało, że głos rzeczywiście zostanie oddany przez osobę do tego uprawnioną, ponieważ nie ma możliwości weryfikacji, który obywatel zagłosował, w momencie gdy karty do głosowania są zwyczajnie wrzucane przez listonosza do skrzynek pocztowych bez potwierdzenia ich odbioru.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz