Home Kategorie News Nowe przepisy drogowe już od 1 lipca. Stracić prawo jazdy będzie o wiele łatwiej.
11.30K

Nowe przepisy drogowe już od 1 lipca. Stracić prawo jazdy będzie o wiele łatwiej.

Nowe przepisy ruchu drogowego. Obecnie pracuje nad nimi Ministerstwo Infrastruktury. Dużo łatwiej będzie można stracić prawo jazdy za przekraczanie prędkości. Zwiększą się uprawnienia pieszych.

Średnio w Polsce dochodzi do 76 ofiar wypadków drogowych na milion mieszkańców. Średnia w Unii Europejskiej to 46 ofiar na milion. Polscy ustawodawcy mają więc spore pole do popisu w kwestii polepszenia bezpieczeństwa na drogach.

Jednym z głównych postulatów, dyskutowanych zresztą od wielu lat, jest zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych. W myśl planowanych zmian, kierowca musiałby przepuścić pieszego nie tylko, gdy ten stoi na przejściu, ale nawet wtedy, gdy się do niego zbliża i językiem ciała sugeruje zamiar przejścia przez ulicę.

Projekt nie przypadł do gustu kierowcom, którzy zwracają uwagę na to, że piesi nie robią nic, by stać się lepiej widocznymi na drodze. Po drugie, co już brzmi nieco humorystycznie, kierowcy podają przykład osób, które po prostu zagadają się w pobliżu pasów i wtedy trzeba będzie czekać na koniec konwersacji, żeby sprawdzić, czy któryś w rozmówców zdecyduje się przejść przez jezdnię.

Obecnie stracić prawo jazdy na trzy miesiące można za przekroczenie o 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym. Według planu rządzących, restrykcje te miałyby być rozciągnięte na tereny niezabudowane. Prawo jazdy, według dotychczasowych przepisów, tracił też kierowca, który na autostradzie jechał więcej niż 190 km/h.

To może Cię zainteresować:  Nowy projekt babcia+. Będzie dotyczył dziadków, którzy spełniają dwa warunki.

Nowe przepisy prawa drogowego zakładają ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia. Oznacza to, że nie będzie już można poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h w godzinach 23:00 – 5:00.

O wiele łatwiej niż dotąd będzie stracić prawo jazdy. Jeśli większość posłów opowie się za proponowanymi zmianami, a wszystko na to wskazuje, od 1 lipca policjant będzie mógł zatrzymać kierowcy praco jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h nie tylko w obszarze zabudowanym, lecz także poza nim.

Jak ujawnił wiceminister Rafał Weber, obecnie projekt nowelizacji ustawy o prawie drogowym jest na ostatnim etapie konsultacji międzyresortowych oraz publicznych. Uczestniczące w konsultacjach instytucje, organizacje i stowarzyszenia, a także osoby fizyczne zgłosiły, jak dotąd ponad 60 propozycji i uwag:

– „Epidemia nie spowolniła naszych prac. Większy wpływ na nie miała ilość różnego rodzaju uwag i propozycji, które do nas spłynęły. Musieliśmy je wszystkie przeanalizować, przygotować odpowiedzi, a jeśli były zasadnie to nanieść poprawki i zmiany. Takich przypadków było kilka. To spowodowało, że czas prac nad ustawą nieco się wydłużył, ale mam nadzieję, że jeszcze w maju będzie ona omawiana w Sejmie.”

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
44
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
48

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz