Home Kategorie Ludzie Kim jest brat Łukasza Szumowskiego? Jest wplątany w aferę z maseczkami.
3.98K

Kim jest brat Łukasza Szumowskiego? Jest wplątany w aferę z maseczkami.

Kim jest brat Łukasza Szumowskiego? Jest wplątany w aferę z maseczkami.

Jak ujawniła Gazeta Wyborcza, Marcin Szumowski, brat ministra zdrowia, był pośrednikiem pomiędzy Łukaszem G., a wiceministrem zdrowia w sprawie zakupu maseczek ochronnych.

Rząd wydał na nie 5 milionów złotych. Po tym, jak doszło do transakcji, okazało się, że maseczki nie spełniają norm. Kim jest brat Łukasza Szumowskiego?

W artykule, który 12 maja opublikowała Gazeta Wyborcza, czytamy, że w transakcji zakupu maseczek ochronnych za 5 mln zł pośredniczył brat ministra zdrowia, Marcin Szumowski. Z informacji, do których dotarli dziennikarze, wynika, że to on skontaktował wiceministra resortu Janusza Cieszyńskiego ze swoim znajomym Łukaszem G., który miał do sprzedania maseczki.

Jak się okazało, był to zbieg okoliczności, bo Łukasz G. nigdy nie zajmował się sprzedażą sprzętu medycznego, a za to jest właścicielem pensjonatu, w którym rodzina Szumowskich od lat spędza wakacje. Stąd też się znają.

Niestety, okazało się, że maseczki, kupione przez Ministerstwo Zdrowia za 5 milionów złotych z pieniędzy podatników, nie spełniają norm. Po ujawnieniu skandalu minister Łukasz Szumowski pokajał się publicznie, przyznając, że zakupiony towar nie spełnia wymagań i zapewnił, że już zażądał jego wymiany na właściwy, a także złożył zawiadomienie do prokuratury.

Marcin Szumowski, absolwent University of Massachussetts, University of Illinois i University of Nevada z tytułem magistra, doktora oraz podyplomowo MBA, 8 lat temu założył spółkę zajmującą się badaniami nad nowymi lekami onkologicznymi i na choroby układu oddechowego OncoArendi Therapeutics SA. W spółce pełni stanowisko prezesa zarządu, zaś Anna Szumowska, żona ministra zdrowia jest wspólniczką w firmie.

Od początku swojej działalności spółka otrzymała łącznie 240 mln zł w formie darowizn, grantów i dotacji. W marcu tego roku uzyskała 22 mln z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotu finansów publicznych.

Niektórzy w relacjach brata ministra Szumowskiego z państwowymi instytucjami dopatrują się nepotyzmu. Co o tym sądzicie?

Sprawna klimatyzacja
Sprawna klimatyzacja
18,99 zł
45,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Ozonowanie układu klimatyzacji i wnętrza samochodu za 18,99 zł i więcej opcji w Dream Car (do -58%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz