Home Kategorie News Uczniowie wrócą do szkół przed wakacjami. Morawiecki podał konkretną datę.
32.84K

Uczniowie wrócą do szkół przed wakacjami. Morawiecki podał konkretną datę.

Już 18 maja ruszy trzeci etap odmrażania gospodarki. Ku powszechnemu zaskoczeniu rząd umożliwił świadczenie usług gastronomicznych nie tylko w restauracjach ogródkowych, ale też w salach.

W środę 13 maja o 12:30 rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, Łukasza Szumowskiego i Dariusza Piontkowskiego. Zgodnie z zapowiedziami byłą ona poświęcona trzeciemu etapowi odmrażania gospodarki.

Już od połowy kwietnia wiedzieliśmy, że obejmie on ponowne uruchomienie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, rozwiązanie kwestii lokali gastronomicznych oraz jakiejś formy powrotu uczniów do szkół. Zagadką pozostawało jak będzie to wyglądać w praktyce.

Rząd ogłosił, że od 18 maja mogą wznowić działalność salony fryzjerskie i kosmetyczne. Tu raczej zaskoczeń nie było.  Rząd  przywrócił także możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze. Niespodzianką okazała się natomiast zapowiedź otwarcia, również od 18 maja, restauracji, kawiarni i pubów  nie tylko w wariancie ogródkowym lecz także w salach, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymogów sanitarnych. Premier osobiście zachęcił jednak do korzystania bardziej z ogródków, gdyż, jak wyjaśnił:

To może Cię zainteresować:  Zmarła najmłodsza ofiara koronawirusa na świecie. Miała zaledwie 29 dni.

– „Według epidemiologów przebywanie na świeżym powietrzu jest dużo bardziej bezpiecznie.”

Łukasz Szumowski podzielił się też swoim marzeniem, aby goście w restauracjach siedzieli w maskach i rękawiczkach ochronnych, jak najdalej od siebie.

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń precyzuje wreszcie, na jakich zasadach dzieci i młodzież wrócą do szkół. Jak zapowiedział premier, będzie to możliwe pod koniec maja:

– „Od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i 8-klasistów, którzy przygotowują się do egzaminów.”

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Tego samego dnia zostanie przywrócona działalność placówek i instytucji z bazą noclegową oraz działalnością opiekuńczo-edukacyjną, czyli schronisk młodzieżowych, ośrodków sportowych i świetlic środowiskowych.

To może Cię zainteresować:  Z ostatniej chwili! Polscy strażacy polecą gasić pożary w Australii?

Od 25 maja ruszą konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów w zakresie przedmiotów zdawanych na egzaminach. Będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach. Od 1 czerwca konsultacje z nauczycielami obejmą pozostałe roczniki uczniów oraz wszystkie przedmioty szkolne.

Jeśli chodzi o matury i egzamin ósmoklasisty, to, jak zapewnił minister Piontkowski, resort edukacji obecnie pracuje nad wytycznymi.

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
7
Smutny
Smutny
5
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz