Home Kategorie News Pierwszy kraj w Europie ogłosił koniec epidemii koronawirusa.

Pierwszy kraj w Europie ogłosił koniec epidemii koronawirusa.

Premier Janez Jansza oficjalnie ogłosił koniec epidemii koronawirusa w Słowenii. Ta wiadomość wlała mnóstwo optymizmu w serca obywateli innych europejskich państw.

Słowenia to pierwszy kraj UE, któremu udało się uporać z epidemią koronawirusa. Od dzisiaj możliwy jest wjazd na teren kraju obywateli z krajów Unii bez konieczności odbywania kwarantanny.

W Słowenii, podobnie jak w Polsce, wcześnie wprowadzono restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. 20 kwietnia, kiedy sytuacja była już pod kontrolą, rząd przystąpił do stopniowego łagodzenia obostrzeń. Obecnie w Słowenii działają już sklepy, bary czy restauracje. Mimo to nadal należy zachowywać ostrożność, dlatego wszystkich mieszkańców obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych i zachowywania co najmniej 1,5 m dystansu pomiędzy przechodniami. Nadal obowiązuje też zakaz zgromadzeń.

To może Cię zainteresować:  Skiba nie ma litości dla kolegów-artystów. „Jęczą jak stare baby u lekarza. Stękają, że stracą”

Premier Jansza powiedział, że Słowenia jest krajem, który najlepiej w Unii poradził sobie z koronawirusem i obecnie znajduje się w świetnej sytuacji sanitarnej.

– „Słowenia opanowała epidemię w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dzisiaj mamy najlepszy obraz epidemiologiczny w Europie.”

W minionym tygodniu, w liczącym 2 mln ludzi kraju wykryto tylko 15 nowych przypadków zakażenia.

To może Cię zainteresować:  Pan Młody na oczach swojej żony całuje inną kobietę. Jej reakcja nie pozostawia wątpliwości.

Przed kilkoma dniami w Lublanie miał miejsce protest, w którym uczestniczyło tysiące rowerzystów. Ludzie chcieli wyrazić swój sprzeci wobec rządów premiera Janeza Jansy i nałożonych przez niego ograniczeń. Co więcej, oskarżali rząd o korupcję przy zakupie masek i wentylatorów podczas epidemii. Po formalnym zakończeniu epidemii, obywatelom nie będą już wypłacane świadczenia pomocowe wynikające ze szkód jakie ponieśli w związku z epidemią. Nie będzie też udzielana bezzwrotna pomoc finansowa pracodawcom. W czasie epidemii w Słowenii odnotowano łącznie zaledwie 1 464 przypadków zakażenia koronawirusem. Miały miejsce 103 zgony.

Twoja reakcja?

Super
Super
7
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz