Home Kategorie Życie Polakom brakuje pieniędzy, a zarząd TVP dostaje gigantyczne podwyżki.

Polakom brakuje pieniędzy, a zarząd TVP dostaje gigantyczne podwyżki.

Polakom brakuje pieniędzy, a zarząd TVP dostaje gigantyczne podwyżki.

Poważną pozycją w budżecie TVP stanowią pensje członków zarządu, w tym Jacka Kurskiego. Dowiedzieliśmy się, że zarząd TVP zarobił miliony…

Wirtualne Media ujawniły, że w zeszłym roku na pensje przeznaczono aż 2,18 mln zł. W porównaniu do 2018 roku wzrosły one trzykrotnie.

Kiedy Jacek Kurski walczył w lutym tego roku o przyznanie TVP 1,95 mld złotych tytułem rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu, zapewniał w rozmowie z Senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu, że sam zarabia nędzne grosze. Stwierdził, że oszczędza na sobie, ile tylko się da.

– „Poprosiłem radę nadzorczą o najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe.”

Okazuje się, że z tą skromnością nie do końca tak było. Jak ujawniły Wirtualne Media, w TVP raczej nikt od ust sobie nie odbiera, a wręcz przeciwnie. Zarobki w TVP w 2019 roku wzrosły w porównaniu z 2018 aż trzykrotnie.

To może Cię zainteresować:  Tak posłanka PiS cieszy się z przekazania 2 mld zł na TVP zamiast dla chorych na raka.

Największą pozycją w budżecie są wynagrodzenia dla członków zarządu, w tym Jacka Kurskiego. W zeszłym roku wydano na nie 2,18 mln złotych. Dla porównania, rok wcześniej była to kwota „zaledwie” 811,8 tys. złotych. Jaką część z tych 2,18 miliona otrzymał Jacek Kurski, tego TVP nie ujawnia.

Warto przypomnieć, że oficjalnie nie jest on już prezesem TVP. Stracił stanowisko po tym, gdy prezydent Andrzej Duda od jego dymisji uzależnił zatwierdzenie wypłaty telewizji publicznej 1,95 miliarda złotych. Kilka dni później Kurski wrócił do TVP, oficjalnie jako doradca p.o. prezesa Macieja Łopińskiego.

Jak wynika ze sprawozdania za rok 2019 złożonego przez TVP w Radzie Mediów Narodowych, średnia pensja pracownika telewizji publicznej, a było ich w zeszłym roku 2790 zatrudnionych na etatach, wyniosła 9572 zł brutto. Do tego należy doliczyć premie, dodatki funkcyjne i nagrody. Tylko na te ostatnie przeznaczono w 2019 roku 18 mln złotych. Dużo? To i tak kropla w morzu potrzeb zarządu TVP.

Skąd wzięto pieniądze na te luksusy? Oczywiście od podatników… Ze sprawozdania wynika, że wpływy TVP w 2019 roku wyniosły 2,559 mld zł, a z uwzględnieniem rozwiązania rezerw i aktualizacji wartości aktywów – 2,707 mld zł.

To może Cię zainteresować:  „Sanatorium miłości” zmienia się w „Sanatorium seksu”. Uczestnicy nie mają zahamowań.

W 57 proc. budżet telewizji publicznej zasiliły wpływy z abonamentu, wynoszące w sumie 1,459 mld zł. To jednak nie oznacza, że Polacy nagle chętnie zaczęli opłacać abonament. Okazuje się, że wpłacili tylko 331,4 mln złotych. Reszta, czyli 1,127 mld złotych to rekompensata z budżetu państwa, na którą zrzucili się przymusowo wszyscy podatnicy, bez względu na to, czy oglądają TVP czy nie.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
18

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz