Home Kategorie News Podwyżka zasiłku. Rząd obiecuje nawet 2500 zł miesięcznie.
15.53K

Podwyżka zasiłku. Rząd obiecuje nawet 2500 zł miesięcznie.

Zgodnie z zapowiedziami Mateusza Morawieckiego, bezrobotni już niedługo będą mieli powody do radości. Czeka nas bowiem podwyżka zasiłku dla bezrobotnych.

Kwota zostanie podniesiona do 1200 zł brutto. To jednak nie wszystko. Oprócz podwyżki zasiłku dla bezrobotnych już niebawem wprowadzony zostanie dodatek solidarnościowy w wysokości 1300 zł. Premier poinformował, że zmiany wejdą w życie w najbliższych tygodniach. Obecnie zasiłek dla bezrobotnych wynosi ponad 841 zł brutto w podstawowej wersji. Informację o planach podniesienia zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1200 zł brutto i wprowadzanie dodatku solidarnościowego potwierdził Morawiecki w trakcie spotkania z dziennikarzami na terenie zakładu produkcyjnego „Flis” w Radziejowicach. Z nowego dodatku będą mogli skorzystać ludzie, którzy stracili pracę przez pandemię. Premier opowiedział o szczegółach wsparcia finansowego:

– „Tak jak zaproponował pan prezydent Andrzej Duda, będziemy podnosić zasiłek dla osób bezrobotnych. Cieszymy się, że ten przyrost osób bezrobotnych, osób, które tracą pracę, jest o wiele, wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej. Ale jednocześnie ten przyrost jest. To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia.”

Warto przypomnieć, że w czwartek Sejm nie przyjął poprawki Senatu dotyczącej tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, która miała na celu podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1 800 zł.

– „Zasiłek dla bezrobotnych, który będzie podniesiony z poziomu dzisiejszego 860 złotych do poziomu 1200 złotych, ale także, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta, osłonę solidarnościową – dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 złotych na pewien okres, (…) żeby wesprzeć tych, którzy znajdą się w tym bardzo nieszczęśliwym dla siebie położeniu, ale też, by umożliwić potem ich ponowny, jak najszybszy powrót na rynek pracy.”

W przypadku bezrobotnych, których staż pracy wynosi mniej niż pięć lat, ale więcej niż rok, zasiłek wynosi 689,20 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 541,10 zł brutto przez kolejne trzy. Osoby o stażu pracy powyżej 20 lat otrzymują świadczenie w wysokości 1033,70 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 811,70 zł brutto przez kolejne trzy.

Osobom mieszkającym na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia przekracza 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, osobom w wieku powyżej 50 lat, które mają co najmniej 20 lat stażu pracy, oraz rodzicom samotnie wychowującym dzieci do 15 roku życia przysługuje wydłużony zasiłek, który mogą pobierać przez cały rok. Premier Morawiecki zapowiedział, że nowe rozwiązania mają pomóc wzmocnić gospodarkę.

To może Cię zainteresować:  Potężne trzęsienie ziemi na morzu. Istnieje ryzyko, że wystąpią wielkie fale tsunami.

– „To wszystko ma pomóc – poprzez zastosowanie skomplikowanych instrumentów ze świata finansów, ze świata gospodarki realnej, ale także socjalnych, społecznych – w osłonie polskiego rynku: polskiego rynku przedsiębiorców i polskiego rynku pracy.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
8
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz