Home Kategorie Ludzie Cała prawda o Rafale Trzaskowskim. Mało kto zna te fakty z życia kandydata na prezydenta RP.
20.76K

Cała prawda o Rafale Trzaskowskim. Mało kto zna te fakty z życia kandydata na prezydenta RP.

Kim jest Rafał Trzaskowski? Od 2018 roku prezydent Warszawy, a od kilku dni kandydat KO na prezydenta Polski. Zajął się polityką, choć mógł zostać muzykiem albo… aktorem.

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jego ojcem był pochodzący z Krakowa Andrzej Trzaskowski – kompozytor i pianista, a także pionier jazzu w Polsce.

Nie można się więc dziwić, że przez dom Trzaskowskich przewijali się nie politycy, a muzycy, poeci i aktorzy. Jego dzieciństwo upływało pośród świata artystycznego stolicy i Krakowa. Przyrodnim bratem Rafała Trzaskowskiego jest Piotr Ferster, który od 2010 roku był dyrektorem znanej w Krakowie Piwnicy Pod Baranami.

Mało kto wie, że w 1980 roku Trzaskowski próbował swoich sił jako… aktor. Zagrał wtedy w serialu telewizyjnym „Nasze podwórko”, o czym opowiadał w wywiadzie dla Dziennika Polskiego:

– „Sama praca na planie nie była zabawna. Wstawanie o szóstej rano, żmudne, długie zdjęcia, powtórki ujęć. Koszmar.”

Nowy kandydat na prezydenta Polski miał również szansę, aby zagrać w kultowej „Akademii Pana Kleksa”, ale odrzucił propozycję.

Do bliskiego grona przyjaciół Trzaskowskiego należy aktor Michał Żebrowski, który wspierał kolegę ze szkolnej ławy w kampanii wyborczej na prezydenta Warszawy. To Żebrowski zdradził, że Rafał Trzaskowski jako uczeń był ulubieńcem dyrektorów szkół, zawsze był przewodniczącym w samorządach uczniowskich i naczelnym organizatorem wycieczek.

Prywatnie lubi czytać książki, jeździć na nartach i nurkować.

Trzaskowski ukończył Kolegium Europejskie w Natolinie oraz Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Był również stypendystą Oxford University.

To politolog, poliglota i doktor nauk humanistycznych. Zna aż pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

W przeszłości pracował jako tłumacz i nauczyciel angielskiego. Wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz Collegium Civitas.

W latach 2004-2009 był doradcą delegacji PO w Parlamencie Europejskim, natomiast w wyborach w 2009 roku z listy tej partii uzyskał mandat eurodeputowanego. Należał również do frakcji Europejskiej Partii Ludowej. W 2013 roku powołano go na urząd ministra administracji i cyfryzacji (w rządzie Donalda Tuska), a rok później został wiceministrem spraw zagranicznych do spraw europejskich (w rządzie Ewy Kopacz).

W 2015 r. zdobył mandat posła, kandydując z listy Platformy Obywatelskiej. Po burzliwej i ciężkiej walce, w której starł się m.in. z Patrykiem Jakim, w 2018 roku objął urząd prezydenta Warszawy (wygrał w I turze, z poparciem na poziomie 56,67 proc.). Wystartował z ramienia Kolacji Obywatelskiej, utworzonej przez PO i Nowoczesną.

Po ponad roku burzliwej i trudnej prezydentury w stolicy, Rafał Trzaskowski zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską w wyścigu o fotel prezydenta kraju.

Małgorzata Trzaskowska mówi, że to była miłość od pierwszego wejrzenia:

– „Oglądałam zdjęcia mojego brata ze studiów i na jednym z nich zobaczyłam chłopaka, który mnie zaciekawił. Później przyjechałam do brata na zakończenie roku kolegium europejskiego na Natolinie. Zobaczyłam z daleka Rafała i w mojej głowie pojawiła się, zupełnie nie wiem skąd, myśl: To będzie mój mąż” – powiedziała Trzaskowska w rozmowie z Vouge Polska.

Kiedy poznała przyszłego męża, miała 19 lat. Po 5 latach byli już małżeństwem.

Mają dwójkę dzieci: Aleksandrę i Stanisława. Żona Rafała Trzaskowskiego wiele lat pracowała w warszawskim ratuszu. Niechętnie udzielała się w mediach i raczej nie dzieli się opowieściami z prywatnego życia. Teraz, jako żona kandydata na prezydenta, zapewne będzie musiała to zmienić.

Kurs online: Marketingu i reklamy w sieci z MEN
Kurs online: Marketingu i reklamy w sieci z MEN
59,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Manager Marketingu i Reklamy w Sieci z zaświadczeniem MEN za 59 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
84
Ha ha
Ha ha
9
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
26

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz