Home Kategorie News Płyny do płukania jamy ustnej pomogą w walce z koronawirusem? Zaskakujące doniesienia naukowców.

Płyny do płukania jamy ustnej pomogą w walce z koronawirusem? Zaskakujące doniesienia naukowców.

Płyn do płukania ust na koronawirusa? W brytyjskim piśmie naukowym „Function” pojawił się artykuł, z którego wynika, że etanol może być skuteczną bronią w walce z epidemią.

Od początku pandemii jesteśmy zalewani przerażającymi informacjami o tym, że nie istnieje jeden specyficzny lek, który byłby w stanie zwalczyć COVID-19. Czym więc obecnie leczy się koronawirusa? Pacjenci zmagający się z uciążliwymi objawami choroby są leczeni lekami na malarię lub HIV.

Na całym świecie prowadzi się badania, które mają na celu stworzenie uniwersalnego leku i szczepionki na koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że szybciej epidemia sama wygaśnie, niż doczekamy się odpowiednich medykamentów. Jest jednak promyk nadziei w postaci najnowszych dociekań naukowców z Uniwersytetu w Cardiff.

Badacze uważają, że epidemię może pomóc zwalczyć regularne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Badacze podkreślają, że istotną rolę w replikacji i transmisji COVID-19 mają gardło i ślinianki. W związku z tym, zwrócili uwagę na fakt, że płyny stosowane do płukania jamy ustnej, w których składzie obecne są m.in. etanol czy chlorheksydyna mogą prowadzić do zniszczenia błony lipidowej wybranych wirusów, a w rezultacie do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Jak zauważają naukowcy, wirus SARS-CoV-2 należy do grupy wirusów otoczkowych, przez co posiada zewnętrzną błonę lipidową. W niedługim czasie prawdopodobnie zostaną przeprowadzone badania, które mają ustalić, czy składniki płynów do płukania ust mogą tę błonę rozbić.

Przewodząca badaniom profesor Valerie O’Donnell powiedziała:

– „Nie wiemy jeszcze, czy istniejące płyny do płukania jamy ustnej działają przeciwko otoczce lipidowej SARS-CoV-2. (…) Konieczne są badania w trybie pilnym w celu ustalenia możliwości ich zastosowania przeciwko temu wirusowi.”

Jeżeli okaże się, że etanol ma zdolność niszczenia powłoki wirusa, to nowego znaczenia nabierze fakt, że kilku pacjentów leczonych w polskich szpitala na koronawirusa, uciekało do sklepu, by kupić alkohol. Czyżby przeczuwali, że etanol może im pomóc zwalczyć chorobę?

Istnieją badania, które w przeszłości wykazały skuteczność płynów do płukania jamy ustnej w zwalczaniu wirusów otoczkowych, w tym koronawirusów. Z drugiej strony WHO zaprzecza tym ustaleniom i twierdzi, że brak dowodów na to, aby płukanie ust jakkolwiek przyczyniało się do mniejszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Na stronie WHO można przeczytać:

– „Niektóre marki płynów do płukania ust mogą wyeliminować niektóre drobnoustroje na kilka minut ze śliny w jamie ustnej. Nie oznacza to jednak, że chronią cię przed infekcją.”

Można się spodziewać, że sensacyjne doniesienia na temat płynów do płukania jamy ustnej poskutkują wzrostem sprzedaży tych produktów. Podobne zjawisko miało miejsce w marcu, gdy przerażeni epidemią ludzie masowo wykupywali mydło, środki dezynfekcyjne oraz papier toaletowy.

Kurs online: Opiekun w żłobku
Kurs online: Opiekun w żłobku
79,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Opiekun w żłobku z elementami animatora czasu wolnego z zaświadczeniem MEN za 79 zł z Online Edukacja

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz