Home Kategorie News Czwarty etap odmrażania gospodarki tuż, tuż. Znamy konkretny termin.
6.77K

Czwarty etap odmrażania gospodarki tuż, tuż. Znamy konkretny termin.

Minister Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że rząd przygotowuje się do wdrożenia czwartego etapu odmrażania gospodarki.

Jednakowoż zaznacza, że w razie wzrostu zakażeń koronawirusem można spodziewać się nie tylko odłożenia w czasie kolejnego etapu, ale nawet cofnięcia już wprowadzonych.

18 maja w życie wchodzi trzeci etap odmrażania gospodarki. Działalność w trybie stacjonarnym wznowią lokale gastronomiczne, pod warunkiem zapewnienia wszystkim gościom obsługi kelnerskiej i zachowania dwumetrowego odstępu między stolikami. Do pracy wracają też kosmetyczki, fryzjerzy i manikiurzystki.

Na swoją kolej z niecierpliwością czekają właściciele klubów fitness, instruktorzy, trenerzy personalni, solaria, salony masażu oraz oczywiście ich klienci. Czwarty etap oprócz otwarcia siłowni zakłada też uruchomienie kin i teatrów w nowym reżimie sanitarnym. Kiedy możemy spodziewać się realizacji czwartego etapu? Jadwiga Emilewicz uchyliła rąbka tajemnicy w rozmowie z Radiem Zet:

– „W tym tygodniu będziemy kontynuować konsultacje z branżą fitness. Wiemy, że większą odporność na koronawirusa mają sprawni i zdrowi. Odmrażamy gospodarkę, patrzymy co dzieje się z ilością nowych zakażeń i jeżeli ich liczba wzrasta nadmiernie, to nie będziemy się wahać i wrócimy do stanu sprzed. I komunikujemy to w uczciwy sposób.”

Zdaniem Emilewicz 1 czerwca jako dzień uruchomienia czwartego etapu jest realną datą. To by się zgadzało z dotychczasowym grafikiem. Poprzednie trzy etapy, począwszy od pierwszego, wprowadzonego 20 kwietnia, dzieliły właśnie odstępy dwutygodniowe. Są one jednak obwarowane szeregiem warunków. Jak wyjaśniła Emilewicz, sytuacja jest dynamiczna:

To może Cię zainteresować:  Cennik w Kościele? Za takie praktyki księżom grożą kary.

– „Oglądając modele przewidywań na całym świecie, jak rozwija się pandemia, nie jesteśmy w stanie przewidywać z dokładnością do 2 tygodni. Kiedy liczba zachorowań wzrośnie gwałtownie, jesteśmy gotowi do tego, żeby znów zaciągać hamulec ręczny.”

Minister rozwoju odniosła się też do pytania na temat otwarcia granic. W związku ze ze zbliżającymi się wakacjami to pytanie jest coraz bardziej palące nie tylko dla Polaków, którzy planowali lub nawet mają już wykupiony urlop za granicą, ale też dla całej branży turystycznej, pogrążonej w głębokim kryzysie. Emilewicz wyjaśnia, że wszyscy zainteresowani będą musieli jeszcze prawie miesiąc żyć w niepewności.

– „Na pewno nie wcześniej niż połowa czerwca. I to także będzie zależało od liczby zachorowań u nas i u naszych sąsiadów.”

Jak dodała, możliwe będą wyjazdy tylko do krajów, w których „epidemia jest opanowana a liczba emisji poziomej zakażeń jest na poziomie poniżej 1”.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
9

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz