Home Kategorie News Minister Szumowski o noszeniu maseczek. Powiedział, że wkrótce możemy liczyć na zniesienie nakazu.
6.25K

Minister Szumowski o noszeniu maseczek. Powiedział, że wkrótce możemy liczyć na zniesienie nakazu.

Minister Szumowski w programie specjalnym Newsroom Wirtualnej Polski po raz kolejny zmienił zdanie co do zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa.

Łukasz Szumowski nie zaskarbił sobie zaufania Polaków tym, że zmieniał zdanie odnośnie noszenia maseczek. Wypomniał mu to Donald Tusk, podkreślając, że na początku pandemii wręcz odradzał noszenie maseczek. Tusk sugerował, że ciężko traktować poważnie lekarza, który nie może zdecydować się w sprawie podstawowych środków ochrony osobistej.

W odpowiedzi szef resortu zdrowia wyznał, że rzeczywiście odradzał, gdy ilość zakażonych była mała, a od kiedy wzrosła, maseczki stały się koniecznością.

Wśród Polaków nie brakuje jednak opinii, że początkowe stanowisko ministra na temat maseczek wynikała z potrzeby ukrycia faktu, że zdobycie ich w kraju było utrudnione. Odkąd jednak trafiły do powszechnej sprzedaży, a w transakcjach pośredniczą krewni i przyjaciele ministra, nagle stały się niezbędne.

W międzyczasie jednak wydarzyło się tyle skandali w związku z maseczkami, że wielu Polaków zwątpiło w ich skuteczność. Ten sceptycym zdarza im się manifestować poprzez ostentacyjne zsuwania maseczek na brodę albo wręcz noszenia ich jako opaski na włosy. Wygląda jednak na to, że minister zdrowia po raz trzeci od początku pandemii zmienił zdanie w sprawie maseczek.

Oficjalnie od 16 kwietnia obowiązuje w Polsce nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. 20 kwietnia z listy miejsc wymagających noszenia maseczek zostały wyłączone lasy. Większość Polaków traktuje ten obowiązek poważnie w przestrzeniach zamkniętych, ale wielu zastanawia się nad możliwością zakażenia koronawirusem np. na pustej ulicy. Szczególnie, że nawet naukowcy doszli do wniosku, że na świeżym powietrzu jest ona niewielka.

To może Cię zainteresować:  Nie żyje dwóch młodych chłopaków, którzy ćwiczyli w maseczkach ochronnych. Rodzice są zdruzgotani.

Minister zdrowia, który jeszcze niedawno zapowiadał, że nie odpuści tematu maseczek aż do czasu wprowadzenia powszechnych szczepień przeciwko koronawirusowi, zaczął się wahać. W programie specjalnym Newsroom Wirtualnej Polski odniósł się do słów jednego ze swoich zastępców, Sławomira Gadomskiego, który trzy dni temu wspominał o możliwości zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej w regionach, gdzie liczba zakażeń systematycznie spada.

Szumowski, wprawdzie okrężną drogą, jednak te słowa potwierdził:

– „Jeśli teraz będziemy nosić maseczki i nie będziemy zarażali się wzajemnie, może doprowadzimy do sytuacji, że za miesiąc wskaźniki będą wyglądały pięknie i będziemy mogli maseczki zdjąć.”

Jako pierwsze w kolejce do zdjęcia maseczek wymienia się województwo mazowieckie, gdzie wskaźnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 0,5. Warto pamiętać, że w sklepach, galeriach handlowych, kościołach i innych pomieszczeniach zamkniętych, maseczki nadal będą obowiązywać.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz