Home Kategorie Ludzie Rocznica setnych urodzin Jana Pawła II w smutnej atmosferze. Zrujnowały ją oskarżenia.

Rocznica setnych urodzin Jana Pawła II w smutnej atmosferze. Zrujnowały ją oskarżenia.

Wczoraj przypadała 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Tegoroczne obchody jednak zamiast niezapomnianych uroczystości, będą kojarzyć się raczej z wielkim smutkiem.

Jan Paweł II robił wszystko, aby łączyć, a nie dzielić. Kochał dzieci, wiedział jak przemawiać do młodych. Otaczał swoją miłością chorych, starych i biednych.

Pocieszający, wspierający, dobry i rozmodlony – tak widział go świat, i takim zapamiętają go nawet osoby nie związane z Kościołem Katolickim.

– „Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, gdzie u progu swego pontyfikatu Jan Paweł II zawierzył samego siebie Matce Bożej Jasnogórskiej i gdzie później wielokrotnie pielgrzymował, odwiedzając ojczyznę” – powiedział prezydent Andrzej Duda i nazwał papieża jedną z najważniejszych postaci XX wieku.

Jan Paweł II odegrał szczególną rolę dla wszystkich Polaków. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi obliczę ziemi. Tej ziemi” – powiedział podczas pielgrzymi do Polski. Te słynne słowa wypowiedziane w 1979 r. na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie stały się m.in. wezwaniem do walki z komunizmem.

18 maja przypadają obchody urodzin niezwykłego papieża i człowieka. W tym roku Jan Paweł II obchodziłby setne urodziny.

Chociaż większość z nas nadal pamięta jego pielgrzymi, jego słowa, czy ciepły uśmiech, od śmierci wybitnego Polaka minęło już 15 lat. Dzisiaj jest już uznany świętym.

To może Cię zainteresować:  Poważne oskarżenia w stosunku do Jana Pawła II. Żądają jego dekanonizacji.

Wielu wiernych zadaje sobie pytanie, jak wyglądałaby ta ciężka sytuacja, związana ze światową pandemią, gdyby nadal był tutaj „nasz papież”. Jakimi słowami ukoiłby ból i strach?

Zamiast kojącej obecności, wszystkim wiernym przyszło obchodzić wyjątkowe, setne urodziny papieża Polaka. Niestety, wyjątkowe ze względu na towarzyszący im strach i smutek…

W sobotę odbyła się premiera nowego filmu braci Sekielskich, poruszającego temat pedofilii w Kościele. Jedną z głównych postaci pojawiających się w dokumencie jest biskup Janiak, który według materiałów zebranych przez Sekielskich, dopuszczał się licznych zaniedbań, przyczyniając się tym samym do cierpienia ofiar pedofilii.

Janiak stał się wpływową postacią w polskim Kościele dzięki decyzji Jana Pawła II, który w 1996 roku nominował go na biskupa pomocniczego diecezji wrocławskiej. Siłą rzeczy, postać papieża Polaka pojawiła się w kontekście przykrych wydarzeń, i według wielu, premiera filmu 16 maja kładzie cień na obchodach 100 urodzin.

Brytyjski „The Guardian” zamieścił nawet nagłówek: Polski dokument o krzywdzeniu dzieci przez duchownych katolickich zepsuł obchody stulecia urodzin papieża Jana Pawła II.

Bracia Sekielscy zapowiadają również kolejny film, tym razem skupiony głównie na postaci Jana Pawła II w kontekście pedofilii w środowisku duchownych. Co się w nim pojawi?

Archidiecezja Krakowska zaplanowała, że obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II będą trwały przez trzy dni. Towarzyszące im uroczystości, odbędą się m.in. w Wadowicach, w Krakowie i Watykanie. W sobotę zainaugurowała je międzynarodowa modlitwa różańcowa, transmitowana z Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, w której Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Uroczystości związane z ważną rocznicą, skupią się głównie w telewizji i internecie.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz