Home Kategorie News Zmiany dotyczące nakazu noszenia maseczek.
18.08K

Zmiany dotyczące nakazu noszenia maseczek.

Łukasz Szumowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej potwierdził krążące od kilku dni plotki. Chodzi o zmiany w noszeniu maseczek.

Jak podkreślił minister, w przestrzeniach zamkniętych nadal będą one obowiązywać, ale poluzowań w przestrzeni otwartej spodziewać możemy się w ciągu najbliższych tygodni.

Polacy mają do maseczek ambiwalentny stosunek. Na początku pandemii wielu obywateli garnęło się do ich noszenia, ale wtedy kupienie ich graniczyło z cudem, a sam minister przekonywał, że stosowanie masek przez zdrowych nie ma sensu.

Później jednak zmienił zdanie i w połowie kwietnia zarekomendował wprowadzenie obowiązku noszenia masek w przestrzeni publicznej, zarówno zamkniętej, jak i otwartej.

Sens noszenia masek np. na pustej ulicy wielu osobom zdaje się być mocno wątpliwy i dają temu wyraz nosząc maseczki na brodzie lub jako opaski na włosy. W końcu sam minister na poniedziałkowej konferencji wyznał, ze nosi się z zamiarem wprowadzenia zmian w zakresie noszenia maseczek w rejonach, gdzie ilość zakażeń spada.

– „Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną.”

Decyzja ma zostać podjęta w ciągu tygodnia do dwóch:

To może Cię zainteresować:  Pracownica Biedronki prosi klientów o ściąganie maseczek ochronnych. Ma ważny powód.

– „W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju.”

Minister zdrowia zapowiedział też, że do połowy czerwca wydana zostanie rekomendacja dotycząca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, a konkretnie wyjazdów zorganizowanych. Jest to kolejna spora zmiana względem poprzedniego stanowiska ministra Szumowskiego, który jeszcze kilka tygodni temu twierdził, że sama dyskusja na temat organizacji kolonii i obozów jest obecnie bez sensu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej padła także zapowiedź stopniowego wygaszania oddziałów zakaźnych od 1 czerwca:

– „Podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Oczywiście zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń, najmniej pacjentów. Pozostawiamy oczywiście odziały zakaźne jako ten bufor, gdzie również mamy jeszcze sporo wolnych łóżek. To nie oznacza, że likwidujemy tę sieć szpitali, bo wiemy, że coraz częściej mówi się o drugiej fali, o wzroście zakażeń jesienią. Ta sieć pozostaje. W wielu województwach jest kilka takich szpitali, zaczniemy oczywiście z pozostawieniem jednego szpitala.”

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz