Home Kategorie News Pierwszy lek na koronawirusa. Przeszedł już proces rejestracji.

Pierwszy lek na koronawirusa. Przeszedł już proces rejestracji.

Europejska Agencja Leków zarejestrowała lek remdesivir jako oficjalny lek na COVID-19. Swoją karierę remdesivir rozpoczął jako lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu Eboli.

Od początku pandemii naukowcy i lekarze przetestowali na chorych na COVID-19 różne leki. Swoje pięć minut przeżyły specyfiki stosowane na reumatoidalne zapalenie stawów, leki używane przy zakażeniu HIV, nadal wielkie nadzieje wiąże się z lekiem na malarię. Na jego głównym składniku opierać ma się szczepionka przeciwko koronawirusowi, nad którą pracuje zespół naukowców z Oksfordu.

Niestety, koronawirus okazał się tak nieprzewidywalny, że nawet jeśli u chorych następowała poprawa, to lekarzom ciężko było zdecydować, czy jest ona wynikiem zastosowania leków czy nieobliczalności samego wirusa.

To może Cię zainteresować:  Ten liść wyleczy Cię z bólów stawów, migren i żylaków. Nie zgadniesz co to za roślina!

Na szczęście właśnie pojawiło się światełko w tunelu. Europejska Agencja Leków poinformowała o rejestracji leku o nazwie remdesivir jako pierwszego oficjalnego leku na wywoływaną przez koronawirusa chorobę COVID-19. Informację tę potwierdza agencja Reuters:

– „Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu COVID-19. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby.”

Kariera remdesiviru rozpoczęła się jako leku przeciwwirusowego w leczeniu gorączki krwotocznej Ebola. Mechanizm działania leku opiera się na analogu adenozyny, który włącza się do wirusowych łańcuchów RNA na etapie ich tworzenia i wywołuje ich wcześniejsze zakończenie. W efekcie choroba nie może się rozwijać.

To może Cię zainteresować:  Mężczyzna lizał produkty w sklepie. „Jestem niebezpiecznym skur*ysynem”.

Remdesivir opracowany przez amerykańską firmę Gilaed Sciences nadal uważany jest za lek eksperymentalny. Jak wykazały badania przeprowadzone wśród chorych na COVID-19, może on skrócić okres choroby z 15 do 11 dni. Może wydawać się to niewiele, ale to dopiero początek. Jak zapowiedział szef EMA, Guido Rasi, w kolejce są następne leki, m.in. bazujące na przeciwciałach monoklonalnych, które mają blokować działanie koronawirusa.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz