Home Kategorie Zdrowie Po koronawirusie czeka nas kolejna epidemia. Tym razem chorób psychicznych.

Po koronawirusie czeka nas kolejna epidemia. Tym razem chorób psychicznych.

Epidemia depresji wśród młodzieży? Sytuacja jest na tyle poważna, że w Krakowie powstają trzy nowe poradnie psychologiczne dla dzieci. Trafiają do nich ci, którzy nie radzą sobie z izolacją.

Miesiące, który upłynęły od ogłoszenia przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego, który później przeszedł w stan epidemii, dla nikogo nie były łatwe. Ludzie, zmuszeni do zmiany z dnia na dzień sposobu życia i pozamykani w domach z rodzinami, z którymi nie zawsze dobrze się dogadują, znieśli to różnie.

Jak alarmują psychiatrzy, wyjątkowa sytuacja najbardziej zaszkodziła młodzieży. Nie dość, że z dnia na dzień młodzi ludzie stracili kontakt ze szkołą, to jeszcze zostali pozbawieni bezpośrednich relacji z grupą rówieśniczą, która dla dzieci i nastolatków jest podstawą funkcjonowania społecznego.

Jak informuje dr hab. Maciej Pilecki, małopolski konsultant w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, sytuacja jest trudna:

– „Każdego dnia trafiają do nas dzieci i nastolatki w głębokiej depresji i z myślami samobójczymi.”

Szczególnie trudna jest sytuacja dzieci z patologicznych rodzin. Przymusowe zamknięcie w domu dramatycznie pogorszyło ich sytuację, narażając na nieustanne ataki przemocowego rodzica. Jednak w innych rodzinach też nie było łatwo. Izolacja mogła nasilić konflikty, zwłaszcza gdy sytuacja finansowa uległa pogorszeniu z powodu pandemii.

W tej sytuacji krakowski szpital im. Babińskiego podjął decyzję o uruchomieniu trzech Poradni Psychologicznych dla dzieci i młodzieży. Małopolski konsultant w dziedzinie psychiatrii dziecięcej spodziewa się lawiny pacjentów, gdy tylko uczniowie zaczną znowu regularnie widywać się z nauczycielami, bo to oni najczęściej kierują młodzież na konsultacje psychologiczne.

– „Teraz, kiedy pracują zdalnie i możliwości są w tym zakresie bardzo ograniczone, spodziewają się wręcz lawiny uczniów z depresją i innymi problemami zdrowia psychicznego.”

Docelowo w Polsce ma działać 300 poradni dla dzieci i młodzieży. Prace nad nimi podczas pandemii koronawirusa nie tylko nie zwolniły, ale wręcz przyspieszyły, bo wszyscy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że po zakończeniu izolacji staną się bardzo potrzebne.

Jak wyjaśnia rzecznik szpitala im. Babińskiego Maciej Bóbr:

– „Nasze poradnie działają w ramach tzw. I poziomu referencyjnego, a więc pierwszego kontaktu młodego człowieka i rodziny z profesjonalną pomocą i wsparciem. Jest to kolejny etap konsekwentnego budowania przez nas systemu profesjonalnej opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla młodych ludzi.”

Colorland - fotoksiążka różne formaty
Colorland - fotoksiążka różne formaty
36,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 31 zł: Fotoksiążka A3, A4 i więcej z Colorland.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz