Home Kategorie News Koronawirus u pracowników przedszkoli i żłobków. Zakażonych jest ponad 450 osób.
6.39K

Koronawirus u pracowników przedszkoli i żłobków. Zakażonych jest ponad 450 osób.

Rząd wyznaczył datę ponownego uruchomienia tych placówek na 6 maja. Niestety nie zarekomendował przy tym badania pracowników pod kątem zakażenia…

Tymczasem w samej Łodzi koronawirusa wykryto u 14% osób pracujących w przedszkolach i żłobkach. „Nie wiem ilu tragedii uniknęliśmy” – skomentował prezydent miasta.

Rząd, wyznaczając na 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli nie zastanawiał się nad tym, jak ma to wyglądać w praktyce. Cała odpowiedzialność została zrzucona na władze samorządowe. Te zaś podeszły do pomysłu ze sporą dozą nieufności. Wrocław i Kraków uruchomiły niektóre placówki dopiero 11 maja, a Warszawa tydzień później.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska postanowiła zacząć od przebadania wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli pod kątem zakażenia na koronawirusem. Okazało się, że dobrze zrobiła. Wyniki testów okazały się jednak alarmujące.

Jak ujawniła prezydent miasta:

– „Dziwię się, jak można było podejmować decyzje o otwieraniu żłobków i przedszkoli bez przebadania ich pracowników. Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy, bo to pokażą ostatecznie badania prowadzone przez sanepid. Na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem jest 456. To jest przeszło 14 procent.”

W tej sytuacji jasne stało się, że nie może być mowy o otwarciu wszystkich 32 łódzkich żłobków. Wobec tak ogromnej liczby pozytywnych testów, trzeba było także zrezygnować z początkowego planu uruchomienia 28 z nich. Ostatecznie otwarto tylko jeden na całe miasto.

To może Cię zainteresować:  Znany aktor stracił nogę. Wszystko przez powikłania związane z koronawirusem.

Odrobinę lepiej wygląda sytuacja placówek przedszkolnych. Koronawirusa wykryto u 324 na 2781 pracowników, co umożliwiło otwarcie 31 ze 146 łódzkich przedszkoli. Jak zapowiedziała Hanna Zdanowska, testy będą powtarzane do chwili aż zakażeni przestaną stanowić zagrożenie dla dzieci:

– „Dopiero w momencie, kiedy wszyscy pracownicy będą mieli wyniki negatywne, będziemy uruchamiali kolejne placówki.”

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz