Home Kategorie News Wybory prezydenckie odbędą się jednak szybciej? Morawiecki podał konkretną datę.
8.41K

Wybory prezydenckie odbędą się jednak szybciej? Morawiecki podał konkretną datę.

Wybory prezydenckie odbędą się jednak szybciej? Morawiecki podał konkretną datę.

Kiedy wybory prezydenckie? Miały odbyć się 10 maja 2020, ale po długich bojach Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin wydali oświadczenie, że zostaną przesunięte.

Nadal jednak brak oficjalnych informacji o ostatecznej dacie wyborów. Głos w tej sprawie zabrał jednak premier Mateusz Morawiecki.

Aby wziąć udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, kandydaci musieli przejść długą drogę. Do północy 26 marca mieli czas, aby zgłosić się do PKW i dostarczyć 100 tys. podpisów poparcia. Warunki udało się spełnić 19 kandydatkom.

Oprócz znanych nazwisk, pojawiających się w czołówce sondaży, na liście znaleźli się również inni. Wśród nich Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek, ale też m.in. Grzegorz Sowa, Jan Zbigniew Potocki, Kajetan Pyrzyński, Leszek Samborski, czy Romuald Starosielec.

Ostatecznie PKW zarejestrowała 10 kandydatów:

  • bezpartyjnych: Szymona Hołownię i Pawła Tanajno
  • Małgorzatę Kidawę-Błońską z Koalicji Obywatelskiej
  • Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL-u
  • Roberta Biedronia z Lewicy
  • Krzysztofa Bosaka z Konfederacji
  • Stanisława Żółtka z Kongresu Nowej Prawicy
  • Mirosława Piotrowskiego z Ruchu Prawdziwa Europa
  • Marka Jakubiaka z Federacji dla Rzeczpospolitej
  • Andrzeja Dudę – obecnego prezydenta Polski z partii PiS

Małgorzata Kidawa-Błońska ostatecznie wycofała się z walki o fotel prezydenta. Jej miejsce zajął obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Przyszłość wyborów prezydenckich nadal stoi pod znakiem zapytania, ale po długich rządowych walkach pojawiły się pierwsze konkrety.

Jak poinformował premier Morawiecki w Polskim Radiu Wrocław, wybory prezydenckie 2020 odbędą się prawdopodobnie 28 czerwca. I dodał:

– „Ale to też zależy od tempa prac w Senacie, bo, jak wiemy, Senat w ostatnich miesiącach spowalniał wielokrotnie prace legislacyjne.”

Według premiera sposób w jaki oddamy głosy, w przeciwieństwie do daty wyborów, jest już pewny. Wybory odbędą się w sposób mieszany, a więc drogą tradycyjną i korespondencyjną.

Premier zaznaczył, że wszyscy, którzy czują, że są w grupie zagrożenia związanego z epidemią i osoby na kwarantannie, będą mogły wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym.

Jeżeli głosowanie zostałoby zmienione na w pełni korespondencyjne, tak, jak początkowo planowano, prawdopodobnie nie wszyscy Polacy, którzy mieszkają za granicą, mogliby wziąć w nim udział.

Kursy językowe online
Kursy językowe online
29,00 zł
87,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kursy językowe online od 29 zł: 3-miesięczny dostęp do nauki wszystkich języków obcych i więcej opcji na Lerni

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz