Home Kategorie Poruszające Chłopiec uśmiecha się do zdjęcia. Nie wie, że za moment umrze w męczarniach.

Chłopiec uśmiecha się do zdjęcia. Nie wie, że za moment umrze w męczarniach.

Świat obiegło zdjęcie czteroletniego, ufnego chłopca w pasiaku, który niedługo później zginął w komorze gazowej. Jego czarno-białe zdjęcie przekazał do Muzeum Holocaustu jego ocalały brat.

Tom Marshall, brytyjski fotograf, poddał koloryzacji zdjęcia z Auschwitz. Zrobił to po to, aby jeszcze bardziej wpływały one na emocje odbiorców. Jak tłumaczy 31-latek, niewyraźne czarno-białe zdjęcia nie przemawiają do wyobraźni tak, jak kolorowe.

Po koloryzacji zdjęcia wydają się bardziej współczesne, jakby pokazywały tragedię, która miała miejsce niedawno, a nie 75 lat temu. Brytyjczyk wyjaśnia, że o to mu właśnie chodziło:

– „Te zdjęcia służą jako surowe przypomnienie o ludzkiej zdolności do bycia nieludzkim. Musiałem poświęcić czas na zrobienie czegoś innego i spróbować się wyłączyć, bo nie dawałem rady. Ale uważam, że było warto. Trzeba przypomnieć ludziom – zwłaszcza młodszym pokoleniom – że to się stało i że tak naprawdę nie tak dawno temu.”

Świat obiegło zdjęcie 4-letniego chłopca w pasiaku, który radośnie uśmiecha się do obiektywu. Zaraz potem zginął w komorze gazowej. Zdjęcie Istvana Reinera przekazał do muzeum jego brat. Znalazło się ono wśród obozowych fotografii, które Marshall poddał obróbce.

To może Cię zainteresować:  Robią sobie zabawne zdjęcia w Auschwitz. Nie obchodzi ich, że zginęły tam miliony ludzi.

Po koloryzacji fotografie szokują jeszcze bardziej. Jak tłumaczy brytyjski fotograf, proces ten wydobywa o wiele więcej wstrząsających szczegółów, niż można dostrzec na czarno-białych archiwalnych zdjęciach.

– „Od 6 lat profesjonalnie koloruję zdjęcia i nigdy nie byłem tak wstrząśnięty tak, jak przy tych z Auschwitz. Te obrazy są szokujące. W kolorze widać kości i stan skóry. Nawet młodzi mężczyźni wyglądają na starszych z siwiejącymi włosami i ciemnymi plamami wokół oczu.”

Spójrzcie na te wstrząsające zdjęcia. Ta tragedia wydarzyła się zaledwie trzy ćwierćwiecza temu. Nadal żyją ludzie, którzy ją pamiętają…

Zestaw Fish & Chips
Zestaw Fish & Chips
40,50 zł
54,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Zestaw Fish & Chips od 40,50 zł z opcją na wynos lub w dostawie w Może Ryba – Fish & Chips w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
47
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz