Home Kategorie Poruszające 13 i 15-latek podbili mężczyznę. Potem kazali mu wykopać własny grób.

13 i 15-latek podbili mężczyznę. Potem kazali mu wykopać własny grób.

Nastolatkowie znęcali się nad niepełnosprawnymi. Bili, okradali i wymuszali od nich pieniądze. 13 i 15-latek zostali zatrzymani przez policję.

Do Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęło zawiadomienie mieszkańca powiatu bielskiego. Jak poinformował Roman Szybiak, oficer prasowy bielskiej policji, mężczyzna zgłosił znęcanie się nad jego niepełnosprawnym bratem. Według przekazanych przez niego informacji, 21-latek został brutalnie pobity i okradziony przez dwóch nastolatków.

– „Mężczyzna z powodu swojej umysłowej niepełnosprawności nie mógł się bronić, nie powiadomił też nikogo” – powiedział Szybiak.

Po przyjęciu zgłoszenia, policja i zawiadomiony przez nich zespół zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich natychmiast interweniowali w tej sprawie. Po przybyciu na miejsce okazało się, że dwaj nastoletni oprawcy znęcali się nie tylko nad 21-letnim mężczyzną, ale też nad niepełnosprawnym umysłowo 18-latkiem.

– „Śledczy szybko ustalili, że nieletni oprawcy znęcali się nie tylko nad 21-latkiem, ale także innym młodym mężczyzną, również niepełnosprawnym umysłowo 18-latkiem. On także nikomu nie poskarżył się na krzywdę, jakiej regularnie doznawał” – relacjonuje oficer prasowy bielskiej policji.

W toku dalszego śledztwa okazało się, że 15-latek i 13-latek nie tylko znęcali się fizycznie, ale też psychicznie nad dwoma niepełnosprawnymi mężczyznami. Wszystko po to, aby wymusić od nich wartościowe rzeczy. Jak opowiada dalej Roman Szybiak:

– „Ich łupem padały kwoty kilkudziesięciu złotych, wart kilkaset złotych smartfon i gry komputerowe. Nastolatkowie, aby wymóc posłuszeństwo, kazali 18-latkowi wykopać sobie grób. Później, kiedy nie chciał dawać im pieniędzy, grozili, że zostanie w nim zakopany.”

Policjant zaznaczył, że nie zawsze chodziło o pieniądze:

To może Cię zainteresować:  11-letnia dziewczynka pod koniec lekcji dała nauczycielce karteczkę. Napisała na niej „Pomóż mi!”

– „Zdarzały się przypadki, że 21-latek lub 18-latek byli bici bez powodu. Napastnicy najpierw kazali im przed sobą klękać, a później bili i kopali ich po całym ciele.”

Zespół zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich zajął się sprawą dwóch nastolatków. Starszy chłopak wpadł w ręce policji tego samego dnia, gdy wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Drugi został zatrzymany na drugi dzień, gdy po nocnej nieobecności wrócił do domu.

15-latkowi i 13-latkowi policja postawiła zarzuty za pobicia, rozboje wymuszenia rozbójnicze, a także gróźb karalnych i zmuszania do określonego zachowania dwóch niepełnosprawnych mężczyzn. Nieletnim oprawcom udowodniono także kilkanaście kradzieży. Ich sprawą zajął się pszczyński sąd rodzinny.

– „Sędzia po zapoznaniu się z zarzutami, jakie usłyszeli oraz brutalnym sposobem działania, zdecydowała o umieszczeniu ich w schronisku dla nieletnich. Tam będą oczekiwali na decyzję o swoim dalszym losie. Czyny karalne, jakich się dopuścili są zagrożone karą nawet 12 lat więzienia. Za ich popełnienie mogą trafić na wiele lat do poprawczaka” – oznajmił Roman Szybiak.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz