Home Kategorie Poruszające Śmierć w Amazonie pod Poznaniem. Pracownica zmarła z powodu maseczki ochronnej?

Śmierć w Amazonie pod Poznaniem. Pracownica zmarła z powodu maseczki ochronnej?

W nocy z 17 na 18 maja kobieta pracowała w magazynach Amazon w podpoznańskich Sadach przez 10 godzin. Na przyjazd karetki czekała kolejną godzinę. Sprawę bada Państwowa Inspekcja Pracy.

Nieoficjalnie mówi się, że 40-latka miała zawał. Jednak pracownicy twierdzą co innego. Ich zdaniem, z powodu obowiązku noszenia maseczek podczas 10-godzinnej pracy, pracownicy magazynów najzwyczajniej się niedotleniają.

Pracownicy mogą zdjąć maseczki ochronne wyłącznie podczas przerwy na jedzenie, picie lub papierosa.

– „Wielu z nas skarży się na niedotlenienie. Nie zdejmujemy jednak maseczek, bo grożą za to upomnienia i kary porządkowe” – wyznał jeden z pracowników Amazona w Radiu Poznań.

Jak wynika z relacji innych pracowników, przed ostatnią przerwą kobieta źle się poczuła.

– „Jak wychodziliśmy, siedziała na krześle. 15 minut później zastaliśmy ją omdlałą, leżącą na podłodze.”

Potem przez niemal godzinę, zanim przyjechała karetka, 40-latkę próbowali utrzymać przy życiu koledzy z pracy. Niestety, nie udało się.

Jak informuje oko.press.pl, miało dojść do zatrzymania krążeniowo-oddechowego.

– „Akcja ratunkowa była, ale nieskładna. Nie działał jeden defibrylator, trzeba było szukać drugiego. Ratownik medyczny na miejsce trafił dopiero po 20 minutach od wejścia na zakład pracy” – relacjonują świadkowie, którzy tej nocy byli na nocnej zmianie.

Sprawę tajemniczej śmierci bada PIP. Potwierdza to Jacek Strzyżewski, główny specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

– „Otrzymaliśmy zgłoszenie zdarzenia, które może być uznane za wypadek przy pracy.”

Strzyżewski przyznaje, że sprawa jest wielowątkowa. I dodaje:

To może Cię zainteresować:  Podczas wesela mama na wózku czeka na pierwszy taniec z synem. Wówczas on robi TO!

– „To, czy w jakiś dalszy sposób zajmiemy się sprawą zależy od klasyfikacji tego zdarzenia: czy zostanie uznane za przypadek medyczny czy za wypadek przy wykonywaniu obowiązków służbowych.”

Nie po raz pierwszy o Amazonie robi się głośno, ale z niechlubnych przyczyn. Pracownicy skarżą się na warunki pracy i długość zmian.

– „Amazon stosuje politykę dokręcania śruby” – twierdzą pracownicy magazynów w Sadach pod Poznaniem.

Co na to grupa Amazon? Za pośrednictwem biura prasowego firma odpiera zarzuty i podkreśla, że pracownik, który ze względów zdrowotnych nie powinien zakładać maseczki, musi zgłosić się do działu HR. Tam zostanie podjęta decyzja o ewentualnym przyznaniu przyłbicy.

– „Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki z poznańskiego zespołu. Łączymy się w bólu z członkami jej rodziny i bliskimi oraz otaczamy wsparciem jej współpracowników. Wszyscy pracownicy Amazon mają dostęp do maseczek ochronnych. Jeśli pracownik nie może zakrywać ust oraz nosa maseczką ze względu na stan zdrowia, powinien się zgłosić do działu HR. Dział HR podejmuje wówczas decyzję o przyznaniu pracownikowi przyłbicy.”

Przedstawiciele Amazonu odmawiają udzielania informacji na temat szczegółów prowadzonego postępowania, które dotyczy śmierci kobiety.

Z powodu epidemii, firma odnotowała wzrost zamówień na całym świecie. Dlatego również w Polsce prowadzi nabór pracowników. A chętnych nie brakuje. Wiele osób straciło pracę lub możliwość sezonowego wyjazdu zarobkowego. Obecnie Amazon w Polsce zatrudnia ponad 16 tys. pracowników.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz