Home Kategorie Jedzenie GIS wycofuje olej ze sprzedaży. Może być wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia.

GIS wycofuje olej ze sprzedaży. Może być wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia.

GIS wycofuje olej ze sprzedaży. Wyniki badań nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Ci, którzy go kupili, nie powinni go używać.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował 22 maja o wycofaniu ze sprzedaży oleju. Produktu nie powinny używać osoby, które mają go w swojej kuchni.

Chodzi o olej „Rizi Olej z ryżu” o numerze partii RBHSSC11A. GIS podjął decyzję o jego wycofaniu z rynku po tym, jak otrzymał wyniki badań od swojego niemieckiego odpowiednika.

Olej ryżowy pochodzi z Tajlandii i sprzedawany był w opakowaniu o pojemności 500 ml. Importerem był Heuscchen & Schrouff Oriental Foods Trading, a data ważności produktu to 11.03.2021.

Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, ze w tej partii produktu przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom estrów glicydowych (2,37 ± 0,67 mg/kg), wysoki poziom oleju mineralnego (w tym węglowodorów aromatycznych (MOAH): 25,0 ± 7,5 mg/kg i węglowodorów nasyconych (MOSH): 59,5 ± 17,8 mg/kg).

To może Cię zainteresować:  U listonosza z Krakowa wykryto koronawirusa. Mógł zarazić nawet 3,5 tys. osób.

Estry glicydowe mają charakter rakotwórczy.

Obecnie Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje proces wycofywania i działania podejmowane przez konsumentów produktu w Polsce. Ci, którzy mają olej w swojej kuchni nie powinni go spożywać. Taką samą decyzję odnośnie „Rizi Olej z ryżu” podjęto również w Niemczech.

Pod koniec kwietnia GIS wycofał ze sprzedaży olej z ryżu MI’RA o numerze partii L0041 wyprodukowany dla Italmex. Również w nim stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych, a także estry 3-monochloropropanodiolu. Z kolei pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że wycofano olej ryżowy: SoRiso Olej z ryżu naturalny 100 %.

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz