Home Kategorie Poruszające „Błagam, nie mogę oddychać”. Na oczach świadków policjant udusił podejrzanego.

„Błagam, nie mogę oddychać”. Na oczach świadków policjant udusił podejrzanego.

Ta brutalna interwencja, nagrana przez jednego ze świadków zdarzenia, wstrząsnęła ludźmi na całym świecie. Policjant udusił człowieka kolanem, który ze łzami w oczach błagał, aby go nie zabijać.

Właściciel sklepu spożywczego wezwał policjantów, bo twierdził, że George Floyd próbował zapłacić mu fałszywym czekiem.

Funkcjonariusze odnaleźli mężczyznę w samochodzie. Floyd poddał się policjantom, kiedy chcieli go aresztować. Czterech policjantów, którzy brali udział w akcji, twierdzi, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu i narkotyków, a także „fizycznie się opierał”.

Chauvin – jeden z policjantów – rzucił mężczyznę na ziemię i podduszał go kolanem.

Całą sytuację zarejestrował jeden z przechodniów. W tle słychać:

– „Wstrzymujesz mu oddech, bracie. Podnieś go z ziemi, zachowujesz się jak dupek! (…) Mogłeś zapakować go do samochodu. Nie sprzeciwia się ani nic. Podoba ci się to? Popatrz na siebie.”

Floyd wielokrotnie powtarza, że się dusi i ze łzami w oczach prosi o pomoc. Na próżno.

Chauvin nie reaguje ani na jego prośby, ani na apele przechodniów, którzy wstawiają się za zatrzymanym.

Gdy wreszcie wypuszcza Floyd’a, ten wymaga interwencji lekarzy. Ale mimo ich pomocy, mężczyzny nie udaje się uratować. Umiera w szpitalu.

To może Cię zainteresować:  Tajemnicza śmierć George'a Floyda. Cała prawda o mężczyźnie, który został zamordowany przez policjanta.

George Floyd miał 46 lat.

We wtorek rano lokalna policja wydała oświadczenie, które zbulwersowało opinię publiczną. Nie odnosząc się do nagrania, które już wtedy krążyło w sieci, władze stwierdziły, że „mężczyzna zmarł podczas interwencji policji na skutek komplikacji medycznych”.

Czterech policjantów, którzy uczestniczyli w interwencji, zwolniono z pracy. Ale mieszkańcy Minneapolis domagają się surowszych konsekwencji. Według nich, interwencja policjanta powinna być traktowana jak morderstwo.

Policjantom zarzucono rasizm.

Jacob Frey – burmistrz Minneapolis, odniósł się do sprawy, mówiąc:

– „Przez pięć minut patrzyliśmy, jak biały funkcjonariusz przyciska kolanem szyję czarnego człowieka. Pięć minut. U tego funkcjonariusza zawiodło podstawowe poczucie człowieczeństwa.”

To nie pierwszy przypadek, gdy amerykańscy stróże prawa okazują niezwykłą brutalność w czasie interwencji. Nie jest tajemnicą, że często skierowana jest ona właśnie wobec czarnoskórych.

Przeciwko brutalności policji od dawna protestują aktywiści z ruchu Black Lives Matter. Minneapolis nadal pamięta rok 2015 i 2016 rok, kiedy to z rąk policjantów zginęli Jamar Clark i Philando Castile.

Tylko w jednym z przypadków policjant stanął przed sądem, ale sprawę i tak ostatecznie umorzono.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
8
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz