Home Kategorie News Mandat za brudny samochód. Wiemy ile zapłacisz za to przewinienie.
3.59K

Mandat za brudny samochód. Wiemy ile zapłacisz za to przewinienie.

Masz bałagan w aucie? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma dla ciebie złe wieści. Wkrótce wprowadzony zostanie mandat za brudny samochód. Ile wyniesie i kto będzie mógł go dostać?

Nowy mandat związany jest z nowym reżimem sanitarnym.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, chodzi o zmianę art. 117 Kodeksu Wykroczeń, która dotyczy kary za brak czystości w obrębie kontrolowanej nieruchomości. W związku z pandemią rozszerzono zapis na przewoźników.

– „Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym” – czytamy.

A to oznacza, że odtąd w taryfikatorze mandatów pojawi się też grzywna za brudny samochód, taksówkę lub busa. Karę mogą więc zapłacić prywatni przewoźnicy, taksówkarze i kierowcy autobusów.

Przewoźnicy są zobowiązani do tego, aby przestrzegać reżimu sanitarnego i zasad czystości tak samo, jak fryzjerzy czy kosmetyczki. Muszą pamiętać o dezynfekcji klamek, desek rozdzielczych itd. Jeśli tego nie zrobią, jednorazowo zapłacą mandat w wysokości nawet 100 zł.

To może Cię zainteresować:  Czwórka dzieci wpadła prosto pod jadący pociąg. Były pod opieką przedszkola...

MSWiA przewidziało również drugi nowy mandat karny w taryfikatorze. Dotyczy on posiadaczy psów i tzw. psów ras niebezpiecznych.

Jak przypomina auto.wprost.pl, w 2018 do Kodeksu wykroczeń wprowadzono art. 77 k.w. o niezachowaniu zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (§ 1) oraz typ kwalifikowany, który polega na dopuszczeniu się czynu z § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka (§ 2 – rasy niebezpieczne).

Teraz mandat karny dla właściciela niebezpiecznego zwierzęcia, który nie zachowuje właściwych środków ostrożności, wzrośnie do 500 zł. Ale projektodawca zakłada także możliwość surowszej kary – grzywny do 5 tys. zł, nagany, a nawet ograniczenia wolności.

Co bardzo istotne, odpowiedzialność będzie dotyczyć wszystkich opiekunów zwierząt stwarzających zagrożenie, a nie tylko tych, które znajdują się np. w wykazie psów ras niebezpiecznych.

Projekt zmian skierowano do uzgodnień i wejdzie w życie po upływie 14 dni od oficjalnego ogłoszenia.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz