Home Kategorie News Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda nie spodziewał się takiego wyniku sondażu.
13.77K

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda nie spodziewał się takiego wyniku sondażu.

Wybory 2020. Przeprowadzono kolejny sondaż prezydencki. Większość Polaków ma już dość tego tematu.

Ciągła niepewność, co do tego, kiedy się odbędą i pojawiający się nowi kandydaci sprawiają, że wyścig o fotel prezydenta stał się nużący. Również kandydaci tracą siły w trwającej od miesięcy kampanii, co wyraźnie widać w sondażach.

Zmiana kandydata na prezydenta w szeregach PO wywołała spore zamieszanie. Po serii kompromitujących wypowiedzi, które wywołały spadek poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jej miejsce w wyścigu o fotel prezydencki zajął Rafał Trzaskowski.

Niespodziewanie jego dołączenie do grona kandydatów poskutkowało nowym przetasowaniem. Poparcie dla Andrzeja Dudy spadło poniżej 40%. Na trzecim miejscu plasuje się Szymon Hołownia. Reszta kandydatów nie może obecnie liczyć na więcej niż 6% głosów.

W sondażu wykonanym na zlecenie „Super Expressu”, Andrzej Duda może poszczycić się poparciem 38,94%. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że w jego przypadku obserwowany jest trend spadkowy. Drugie miejsce zajmuje Rafał Trzaskowski. Obecny prezydent Warszawy w każdym kolejnym sondażu zyskuje coraz większe poparcie. Powód do zmartwień ma strącony z 2. miejsca Szymon Hołownia. Dziennikarz i publicysta, którego przez lata mieliśmy możliwość poznać w roli prowadzącego m.in. „Mam Talent” ma w tej chwili 16,41% głosów.

Na dalszych miejscach poza podium znaleźli się Krzysztof Bosak z Konfederacji, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Robert Biedroń z Lewicy. Z kolei 1,74% badanych oddałoby głos na któregoś z pozostałych kandydatów, czyli Stanisława Żółtka, Romualda Starosielca, Pawła Tanajno, Marka Jakubiaka czy Mirosława Piotrowskiego. Politolog z UKSW dr Bartosz Rydliński uważa, że mamy do czynienia z tzw. „efektem Trzaskowskiego”.

To może Cię zainteresować:  Po wyjściu z basenu chłopiec zaczyna strasznie krzyczeć. Mama jest przerażona, kiedy zdejmuje mu kąpielówki.

– „W zmianie sondażowej widać wyraźnie „efekt Trzaskowskiego”. Kandydat KO wdarł się przebojem do wyścigu prezydenckiego deklasując pozostałych kandydatów opozycji.”

W ciągu zaledwie 9 dni przewaga urzędującego prezydenta nad kandydatem Koalicji Obywatelskiej zmalała z nieco ponad 27 do około 12 punktów procentowych. Niemal pewne jest, że wybory nie rozstrzygną się w pierwszej turze i konieczna będzie dogrywka. Wciąż jednak nie jest pewne czy w II turze z Andrzejem Dudą zawalczy Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia.

Twoja reakcja?

Super
Super
7
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz